Local משפט ופלילים
בית משפט
צילום: clipart

מתגרשים? קבלו שלל עצות מעו"ד רפי שדמי המתמחה בדיני משפחה וגירושין

"המראה הישראלי הכוחני פוגע בגבר המתגרש, בעוד שהמראה הצפוני-יוקרתי עשוי דווקא לתרום לרמת חייה של המתגרשת למשך כל חייה"

כך אומר עו"ד רפי שדמי מעורכי הדין הותיקים בישראל לדיני משפחה וגירושין, בהתייחסו להופעת הצדדים בדיון לקביעת מזונות זמניים.

"קביעת מזונות זמניים היא החלטה חשובה ביותר בתיק גירושין" אומר שדמי, "מזונות אלה משולמים לעיתים מזומנות במשך חודשים ושנים, ועל כן יש להתכונן היטב לדיון המשמעותי בהם הם נקבעים".

לדבריו הופעת הגבר המתגרש לדיון בהופעה נוצצת ומרשימה עלולה לקבור אותו תחת נטל כספי כבד, בעוד שלנשים דווקא מומלץ לבוא במיטב מחלצותיהן ותכשיטיהן.

"נשים המגיעות לדיון לקביעת מזונות זמניים בלבוש מהודר, מדגישות את הרקע הכלכלי ממנו באו, ואשר אליו הן מורגלות" אומר עו"ד שדמי. לדבריו, סממני סטאטוס בקרב נשים, הכוללים שכירת עורכי דין מהשורה הראשונה, עשויים להשפיע על השופטים ולהותיר בהם את הרושם כי האישה מגיעה משכבה סוציו-אקונומית גבוהה. לדברי שדמי קביעה זו חשובה, מפני שבית המשפט יטה במקרים אלו לפסוק לאישה מזונות זמניים גבוהים שיותירו אותה ברמת החיים אליה הורגלה, ויאפשרו לה לנהל מאבק גירושים הוגן מול יכולותיו הכלכליות המפותחות של בעלה המתגרש.

"קביעת דמי מזונות זמניים מזרזת את הליך הגירושין ואף עשויה לקבוע כמה זמן הוא יימשך" אומר עו"ד רפי שדמי, המתמחה במעמד אישי, גירושים ודיני משפחה. "מזונות זמניים נקבעים לפי הערכתם שופטי בית הדין לענייני משפחה, המבססים את החלטתם על מסמכים ועדויות לרמת החיים של בני הזוג. להתרשמות זו נוספת גם ההופעה החיצונית, ואופן הצגת הדברים, ולכך קיים משקל רב ומשמעותי ביותר.

לדברי עו"ד שדמי, מעטים יודעים כי הדיון לקביעת המזונות הזמניים הינו דיון קריטי. רבים כלל לא מתכוננים אליו, ומאבדים בכך עמדות מפתח שעלולות לחרוץ את גורלם הכלכלי להמשך חייהם.

'מזונות זמניים', מושג שאיננו מוכר לרוב אלה שלא חוו גירושים, כוללים מזונות אישה ומזונות ילדים, ובמקרים רבים מהווים זרז עבור הגבר והאישה לסיים במהירות את הליך הגירושים, ולקבוע מזונות קבועים וראויים.

קביעת מזונות מוטעית מהווה נזק לשנים לבעל המתגרש

מזונות אישה ניתנים לאישה כל עוד אין בידיה גט. תפקידם של המזונות הזמניים לשמר את רמת חייה, ולאפשר לה לנהל מאבק גירושים בר תחרות לבעלה.

"מאחר והמזונות הזמניים נקבעים על פי הערכה, ובית הדין לא נכנס לעובי הקורה, עלולים להיקבע מזונות זמניים גבוהים או נמוכים משמעותית מהמגיע לאישה", אומר עו"ד רפי שדמי. "בכל מקרה, הדבר מקפח את הגבר".

לדבריו, אם המזונות הזמניים גבוהים בהגזמה, הגבר יעשה על פי רוב מאמצים כבירים על מנת לסיים את הליך הגירושים כמה שיותר מהר, ולהיפטר מעול המזונות הזמניים.

"כשמזונות זמניים נמוכים בהרבה ממה שמגיע בפועל, הדבר עשוי לעודד את האישה לזרז את סיום הליך הגירושים" אומר עו"ד שדמי. "רק לאחר שייקבעו מזונות קבועים שישקללו בתוכם את רמת החיים בה הורגלו האישה וילדיה, הנכסים המשפחתיים, רמת ההכנסה של בני הזוג וכו', תזכה האישה למזונות גבוהים יותר".

לדברי עו"ד רפי שדמי, בית המשפט נוהג לפצות אישה בדיעבד, במקרה בו נפסקו לה מזונות נמוכים מהמגיע לה, וזאת אפילו אם האישה הסתדרה עם המזונות הללו לאורך שנים. אך כאשר התסריט מהופך, והגבר משלם יותר משהיה ראוי לשלם, לא יחייב בית המשפט את האישה את הכספים העודפים שהגיעו לכיסה.

"מקרה הממחיש את אי הסימטריה הזו התרחש בתיק גירושין בו קיבלה האישה מזונות זמניים על סך 30 אלף ₪ כל חודש במשך כ-5 שנים. כבוד השופט העליון אליקים רובינשטיין פסק בסופו של דבר כי על הגבר לשלם לה רק 5,000 שקל בחודש מזונות קבועים, אולם לא חייב את האישה להחזיר את הכספים העודפים לבעל". לדברי רפי שדמי, במקרה זה הפסיד הגבר בגדול.

לעומת זאת קיימים גם מקרים הפוכים. "אני מכיר מקרה בו נקבע כי אישה, שקיבלה 3 שנים מזונות זמניים בסך 6,000 שקל לחודש, אך היתה זכאית למזונות קבועים בסך 30 אלף שקל לחודש שנפסקו לה לבסוף. בית הדין לא התחשב במחאות הגבר וחייב אותו לשלם את ההפרש. ההחלטה הזו הותירה את הגבר בחוב כבד של מאות אלפי שקלים לגרושתו, חוב אליו לא נערך, ואיים למוטטו כלכלית.


טקטיקות למתגרש ולמתגרשת

לדברי עו"ד שדמי, הטקטיקות לנשים וגברים בהגיעם לדיון לקביעת מזונות זמניים – אמורות להיות שונות בתכלית.

"מאחר ומזונות זמניים נקבעים על פי הערכה בלבד, חשוב שבני הזוג ישימו דגש מיוחד על הלבוש והמראה הכללי שלהם" אומר עו"ד שדמי.

שדמי ממליץ לאישה להגיע בלבוש מרשים לבית הדין, ובנוסף להצטייד בעדויות כמו צילומים, סרטים, הקלטות ומסמכים, שיעידו בצורה אמינה את רמת החיים הגבוהה אליה הורגלה האישה.

לדברי שדמי, סמלי סטאטוס המעידים על רמת חיים גבוהה יכולים להיות מנוי למכון כושר יוקרתי, אחזקת 'אופר', בעלות על מכונית יוקרה, אחזקה של יאכטה, נסיעות תכופות לחו"ל ולא לרגל עסקים, ועוד.

גם שכירת שירותיו של עורך דין בעל רקורד מוכר בבתי המשפט ומחוצה להם יכולות לעזור. העלויות הגבוהות של עורך דין שכזה מצביעות על רמת החיים אליה מורגלת האישה.

טיפים לגברים בהגיעם לדיון לקביעת מזונות זמניים

"לגברים מומלץ להגיע לדיון על מזונות בלבוש נקי, עדיף בחולצת משבצות מכופתרת", אומר עו"ד שדמי. "המראה ההיי-טקי החנוני הזה לא מקרין איום, כוחנות או ראוותנות, וזאת במנוגד להופעה שרוב הגברים הישראלים המצליחנים מסגלים לעצמם ברוב ימי השנה האחרים".

לדברי עו"ד שדמי, אימוץ הופעה כוחנית עלול להשפיע על השופט לגבש דעה שלילית מראש, מבלי להתחשב בעובדות שיובאו בפניו.

לדבריו, אם תצליח האישה להוכיח כי היא סובלת מאלימות ואיומים, הדבר עשוי להגדיל את המזונות הזמניים שיוענקו לה, וכן את חלקה בחלוקת הרכוש העתידית, זאת עקב רצונו של בית המשפט לפצות את האישה על סבלה, תוך מתן אמצעים חומריים שיאפשרו לה להתאושש מהמציאות הקשה ממנה סבלה במהלך הנישואין.

לגברים המצויים בהליך גירושים, ממליץ עו"ד שדמי להציג בפני בית המשפט דווקא את פגיעותם האישית. עליהם להדגיש את החששות והסבל מהם הם עתידים לסבול כתוצאה מהגירושים.

"על הגבר לגרום לשופטים להבין שהוא לא זקוק להחלטה השיפוטית על מנת להגיע להסדר שייטיב עם האישה וילדיו. להיפך, עליו להדגיש דווקא את דאגתו מכך שמשפחתו נהרסה עקב הגירושים, ואת חרדתו מכך שהילדים סובלים כתוצאה מפריצת מאבק הגירושים" אומר עו"ד שדמי.

"אני ממליץ לרוב הגברים אותם אני מייצג, לומר שהם אינם מעוניינים להביא את הפרידה מבת זוגם לדיון משפטי, אלא מעדיפים בהרבה פשרה וגישור תוך מציאת פתרון אופטימאלי עבור הילדים. גישה שכזו משחקת לידי הגבר, מפני שהיא עשויה להרשים את השופטים ולהקל עליו להשיג מזונות זמניים נמוכים" אומר שדמי.

שדמי מוסיף כי על הגבר להדגיש בפני השופטים שללא שום קשר למזונות שייקבעו לו, הוא מתכוון לתת לאשתו ולילדים הרבה יותר ממה שייקבע. "עליו להבהיר לשופט שהוא מוציא כספים רבים על ילדיו בעת שאלה לנים ומבלים אצלו, והוא מעוניין להמשיך ולהיות הורה מעורב, ולא להפוך רק לכספומט המספק כספים לפי דרישה". לדברי עו"ד שדמי, על המתגרש לשכנע את בית המשפט כי אם ייפסקו לו מזונות זמניים נמוכים, הוא ינצל את העודפים הכספיים על מנת להשקיע בילדים ובבית.