Local העיר שלי
טלפון אילוסטרציה
צילום: morguefile.com

הגרפולוגיה כפוליגרף: כיצד תערכו חקירה אפקטיבית מבלי לעורר את זעם העובדים?

חנה קורן, בעלת ניסיון של מעל 30 שנה באבחון באמצעות כתב יד, מהמובילות בתחום הגרפולוגיה בארץ ובעולם, נותנת טיפים מיוחדים בכל הקשור לכתב יד המעיד על בעייתיות

חברות רבות סובלות מגניבות וממעילות של עובדים. מומחים בתחום מעריכים את הנזק הממוצע הנגרם בשנה לחברות בעולם כתוצאה מעבירות של עובדים במיליארדי דולרים.

מעבידים רבים חוששים מעירוב המשטרה, ובוחרים בהפעלת חברות לחקירות פרטיות במהלכן עוברים העובדים חקירות שונות, וביניהן בפוליגרף.

החוויה של עובד מן השורה, הנחשד לפתע בביצוע פשע, היא חוויה קשה, הפוגמת קשות בתחושת השייכות ובמרקם האנושי של הארגון.רבים מגדירים את ההחלטה להעביר עובדים בדיקת פוליגרף, כהחלטה שאין ממנה חזרה, החלטה שפוגעת בארגון לעיתים, הרבה יותר מאשר חשיפת העובד אשר חיבל בפעולת הארגון, או ביצע במסגרתו עבירות, גניבות ומעילות.

בדיוק במקום הזה, נכנסת הגרפולוגיה, ומשמשת כלי סמוי ואפקטיבי לסינון מקדים של עובדים מקרב כלל המועסקים, אשר בהתנהגותם, כפי שהיא משתקפת בבדיקה גרפולוגית מקצועית, מעלה סימני שאלה שיש לרדת לעומקם.

גרפולוגיה כפוליגרף

כשאנחנו כותבים אנחנו משאירים מאחורינו עקבות, ובדיוק כמו שהגשש יכול לתאר בצורה מדויקת את מי שדרך והשאיר עקבות, כך גם הגרפולוג יכול לתאר מי היה מאחורי העט בזמן הכתיבה ומה הייתה הרגשתו של הכותב בזמן שהשאיר את עקבותיו על הנייר.

בכתיבה הטבעית והספונטאנית שלנו יש תנועה. העט מחליק בקלות על הנייר ומשאיר את העקבות שלנו. לעומת זאת, כשאנחנו לא ממש אומרים את האמת, הכתיבה תשקף רעידות, מחיקות,חזרות לאחור, ציפוף יתר, הגדלה או הקטנה פתאומיים ועוד שפע של שינויים אשר יעידו כי הכותב חש אי נוחות בדיוק כמו בבדיקה במכונת אמת - פוליגרף.

כיצד ניתן למצוא סימני אזהרה בכתב יד ?

לא כל כתיבה המלווה ברעידות ומחיקות היא כתיבה המעידה על עבירה או הסתרה. על מנת לוודא שהמחיקות והרעידות לא משתייכות לכתיבה הטבעית של העובד, נעזר הגרפולוג המקצועי בכתבי יד ניטרליים מהעבר. כתבי יד ניטרליים הם כאלה המדברים על נושאים שאינם קשורים לאירוע שסביבו התעוררו החשדות.

גרפולוגיה כפוליגרף עוזרת לגלות באם הכותב כתב את האמת או שהוא ניסה לסלף את המציאות, להסתיר, לשקר או להגזים.

גרפולוג מומחה ומנוסה ידע להבחין בין התרגשות לבין הגזמה. אם אנחנו מתביישים במשהו בנושא שאנו כותבים, כתב היד שלנו לפעמים יתכווץ, או ישתנה. המחיקות הכהות תמיד מסתירות משהו תחתן.

שימושים של בדיקת פוליגרף גרפולוגית

בדיקת הפוליגרף הגרפולוגית משמשת חברות ביטוח לבדוק אם המבוטח מדווח אמת, ללא הצורך לשלוח את הנבדק למכונת אמת ובלי "להטריד" אותו. פשוט נותנים לו עט ונייר ומבקשים ממנו לכתוב על האירוע. במידה ויש ומופיעים תופעות כתב חשודות או עיוותים חשוב לבדוק אם הסילוף מופיע במילים הקשורות לאירוע. במקומות עבודה המעוניינים לערוך חקירה סמויה, מבלי לגרום לעובדים לתחושה שחושדים בהם, נהוג לבקש מהעובדים לתאר את המעשה בכתב ידם וכל מה שידוע לעובד על האירוע. מקום עבודה השומר טקסטים מהעבר של העובד, כמו המבחן הגרפולוגי שביצע העובד עם קבלתו לעבודה, יוכל להשוות את כתבי היד מבלי לעורר כל חשד ותרעומת בקרב העובדים.

סילוף האותיות, מחיקות רבות וכבדות, ועוד סימנים עליהם הכותב לא יכול לשלוט, דומים לתופעת ההזעה בבדיקת הפוליגרף, דפיקות הלב ותופעות פיזיולוגיות אותן מאתרים במכונת אמת, אך היתרון במבחן כזה הוא שהנבדק כלל לא יודע שהוא נבדק, ועל כן אפקט ההתרגשות שלו מעצם הבדיקה נעלם.במקרה של מבחן כתב יד, יכולים מעסיקים רבים לסנן החוצה את כל העובדים שידם לא הייתה במעל, ולשלוח לבדיקה גרפולוגית רק את אלה שעוררו את חשד הגרפולוג. למותר לציין כי גרפולוג זקוק לניסיון רב לפני שיעז לקבוע - אמת או שקר על פי כתב יד.

מידע רב נוסף על גרפולוגיה והסיוע שהיא מעניקה באבחון עובדים, שותפים עסקיים, התאמה זוגית ומאבקים משפטיים, ניתן למצוא באתר גרפולוגיה של חנה קורן - מכון לגרפולוגיה.

חנה קורן, בעלת ניסיון של מעל 30 שנה באבחון באמצעות כתב יד, היא מהמובילות בתחום הגרפולוגיה בארץ ובעולם. קורן התמנתה רבות על ידי בתי משפט בארץ ובחו"ל על מנת לשמש מומחית להכריע בסוגיות להשוואת חתימות וכתבי יד השנוים במחלוקת.

בין לקוחותיה של קורן נמנים משרדי ממשלה, תעשיות ביטחוניות, קונצרנים, חברות מסחריות גדולות לצד חברות בינוניות וקטנות בבעלות פרטית וממשלתית. בין לקוחותיה הקבועים של קורן מצויים בנקים גדולים ומרכזי השקעות, משרדי עריכת דין, משרדי ממשלה, רואי חשבון, משרדי חקירות, חברות תעופה, יהלומים ותכשיטים, חברות היי-טק, מרפאות פסיכיאטריות, חברות ביטוח ועוד.