Local העיר שלי
יואב מאור
יואב מאור. עשה מהפך בחיים
צילום: פרטי

"רק אל תקראו לי חמוד"

יואב מאור חוגג שנה ליציאתו מבית האח הגדול ומדבר בגילוי לב נדיר על המהפך ששינה את חייו, הכמיהה לזוגיות ולמה הוא שונא שמגדירים אותו "חמוד"

מאז שיצא יואב מאור מבית "האח הגדול" לפני למעלה משנה הוא הספיק לרדת 20 ק"ג, לרוץ את מרתון תל אביב ואפילו לפתח קוביות בבטן.

מאור מתגורר עם אמו בכפר סבא ועובד לפרנסתו במשרד הפרסום בבעלותו החלקית בהרצליה.

בתכנית "האח הגדול" היה יואב על תקן "הידיד החמוד" והשמנמן, "הפסיכולוג" של הבנות שמשתפות אותו בבעיות חיזור ורומנטיקה. מאז שיצא מהתוכנית הוא לקח את עצמו בידיים, הספיק לרדת 20 ק"ג והשיא היה לפני שבוע כשרץ את מרתון ת"א - 42.2 ק"מ.

- אז איך באמת עשית את זה?

"תמיד אהבתי ספורט, אבל זה היה בעיקר מהצד של אחד שצופה בטלוויזיה, פחות אחד שעושה אותו בעצמו. אני טיפוס שמתעסק כל החיים במחשבים ואינטרנט, עובד בפרסום, שזה כולל שעות ארוכות ביום על התחת במשרד וארוחות צהריים משרדיות במסעדות השונות באזור שלנו. שיגרת החיים הזו גרמה לי להגיע למצב גופני לא אופטימאלי במיוחד. הייתי תקופה ארוכה בחור די שמנמן, שקלתי סביב ה-70 ק"ג. אמנם לא היו לי בעיות דימוי גוף מפני שיש לי ביטחון עצמי בכל מצב, אבל ברור שרציתי לשנות את זה. ניסיתי המון דברים, בין היתר לרוץ כל ערב בין 2-4 ק"מ, אבל המצב לא ממש השתנה".

- מה חשבת על עצמך כשיצאת מהתוכנית?

"כשהייתי באח הגדול לא הרגשתי בעיה עם הגוף שהיה לי. הצטלמתי בלי חולצה כמו כולם והרגשתי ממש בסדר. רק כשהודחתי הביתה וצפיתי בקטעים שלי - הבנתי שזה, איך לומר, לא נראה משהו. בנוסף גם קראתי את התגובות באינטרנט והרבה מאוד מתוכן התייחסו לעודף המשקל שלי, שלא היה גדול במיוחד, אבל אנשים אוהבים לקטול ולהשחיז את הסכינים. וכשזה מגיע בכאלה כמויות זה כבר עושה משהו מבפנים. נקודת המפנה הגדולה הגיעה בגלל בחורה ששברה לי את הלב כמה ימים אחרי שהודחתי מהאח הגדול. באותו רגע הבנתי שאני חייב לעשות שינוי בחיים ולקחת אותם למקום אחר לגמרי".

- מה היה הצעד הראשון?

"הכרתי בחור בשם שי אלנקרי, מנהל של חדרי כושר. שי אהב אותי בתוכנית וראה את הניסיונות והדיבורים שלי על הרצון להיכנס לכושר - והחליט לקחת אותי כבן טיפוחיו. הוא הזמין אותי להתאמן אצלו בחדר כושר ברעננה והסביר לי המון דברים שלימדו אותי לחשוב ולחיות אחרת. המשפט שהכי שינה אותי זה שפשוט מדובר בסוויץ' בראש. כמו שיש מתג בבית שמדליק ומכבה את האור - ככה גם בראש. בסך הכול צריך להוריד את המתג למצב של 'להפסיק עם ג'אנק פוד ולאהוב ספורט' וזה קרה. החלטתי שאני מתחיל לעשות כושר על בסיס קבוע, ומפסיק לאכול במסעדות בחוץ - כלומר, מתחיל להביא לעבודה אוכל בריא של אימא מהבית".

- והתמדת?

"בהתחלה אמנם היה לי קצת קשה. האימונים היו לא קלים וגם לא נהניתי לראות את חבריי נהנים ואוכלים המבורגרים, כשאני אוכל סלט של אימא, אבל תוך שבוע כבר התחילו להחמיא לי ולהגיד שרואים שינוי. מפה זה הפך להיות כדור שלג. ראיתי שאנשים מבחינים בשינוי והבנתי שזה באמת עובד, אז המשכתי. התחלתי לרוץ כל יום 5 ק"מ ועברתי ל-7, ובהמשך גם ל-10. ככה במשך מספר חודשים עד שירדתי כ-20 קילו, אבל לא פחות חשוב - הגעתי לכושר שאני נמצא בו כיום, שאני יכול לרוץ 14 ק"מ ארבע פעמים בשבוע. השיא מבחינתי היה ביום שישי לפני שבועיים. זו הייתה סגירת המעגל הגדולה שלי כשרצתי את מרתון ת"א, 42.2 ק"מ ללא הפסקה, במשך 4 שעות. זה הישג ענק לאדם בגילי, להיות אחד המרתוניסטים הצעירים בארץ - זה מתוק במיוחד כשאני יודע שלפני שנה לא הייתי מאמין למי שהיה אומר לי שאני ארוץ קילומטר וחצי".

- למה זה היה כל כך חשוב לך?

"מבחינתי, הוכחתי גם לעצמי וגם לכל מי שזלזל בי - שאני לא סתם איזה פליט ריאליטי מטופש, אלא מישהו שמסוגל לעשות דברים מדהימים ומעוררי השראה. השאיפות שלי הן להמשיך ולשמור על הכושר, לרוץ עוד מרתונים כמו טבריה וירושלים, ובעיקר להוות דוגמה והשראה, ולתת עזרה לכל מי שרוצה להיכנס לתחום וחושש או לא בטוח שהוא יצליח. אם אני הצלחתי - כל אחד יכול. אני חושב שספורט זה משהו שכל אחד חייב לשלב בחיים שלו, ממש כמו אוכל ושתייה. רק צריך לקבל החלטה שעושים את זה, וכמובן לחוות את זה עם האנשים הנכונים שיהיו שם בשביל לדרבן ולתמוך".

- לתכנית האח הגדול יש חלק בתהליך שעברת?

"יש אנשים שיוצאים מהאח הגדול עם חוזה טאלנט, אנשים שיוצאים מהאח הגדול עם תוכנית טלביזיה או חוזה דוגמנות. אני יצאתי משם עם חוזה לבריאות שלי כלפי עצמי. בגלל זה מבחינתי אני כבר המנצח הגדול של העונה ההיא, כי יצאתי עם משהו ששווה הרבה יותר מאשר מיליון שקלים בבנק. כשאתה נמצא חודשיים בבית אחד סגור והחיים שלך מתחלקים על אותם 200 מטר בערך, כשאתה יוצא אתה פשוט מת לזוז קצת, להפעיל את עצמך ולפצות על החודשיים האלה. בנוסף התרגלתי לעובדה שאנשים ברחוב מכירים אותי, מבקשים להצטלם איתי. אתה מבין שהפכת לסוג של מוביל דעה וזה מדרבן אותך לחיות טוב וחיובי יותר".

- קיבלת גם הרבה תגובות שליליות אחרי שיצאת. איך התמודדת?

"רוב הפעמים שמעתי דברים טובים וחיוביים, אמרו עלי שהייתי הכי הוגן ואמיתי בתוכנית - אלה דברים מחמיאים מאוד. אבל לפעמים אני גם שומע כל מיני 'איזה אפס אתה', 'לא סבלתי אותך', "אתה לוזר" ודברים בסגנון. ברור שבאותו רגע זה לא נעים, אבל אני מדמה את זה לכאב של אימון. במהלך האימון השרירים כואבים, אבל מזה לומדים להתפתח ולהשתפר. כל תגובה שלילית כזו, כל אדם שאומר לי שאני 'אפס' גורמים לי רק להתחזק יותר, ולעשות יותר דברים כדי להוכיח כמה אני רחוק מההגדרות האלה. יכול להיות שאם לא היו מזלזלים בי, יכול להיות שאם לא הייתי קורא טוקבקים באינטרנט שאני שמן ו'גוץ' ו'גמד' - לא הייתי מקבל את היכולת לרוץ מרתון. אני משתמש באנרגיות השליליות שאנשים נותנים לי, והופך אותן לדלק שלי - לאנרגיה חיובית".

- המהפך עוזר לך בחיי האהבה? יש זוגיות?

"בשנה האחרונה ידעתי הרבה עליות וירידות מבחינת מערכות יחסים. זה התחיל כשיצאתי מהתוכנית ומישהי שמאוד אהבתי חזרה איתי לקשר. זה לקח כמה ימים עד שהלב שלי נשבר לגמרי בגללה. לאחר מכן הייתה תקופה ארוכה שיצאתי עם המון בחורות, אבל לא ידעתי מי איתי בגלל מי שאני, ומי איתי בגלל ש"הייתי בטלוויזיה" ו"אני סלב", ואכן היו הרבה שהסתבר שסתם אוהבות להסתובב איתי כדי לספר לחברות שהן 'עם ההוא מהטלוויזיה'. רק בחודשים האחרונים התחלתי באמת להרגיש שאני בשל למשהו רציני. אני גם מרגיש שיש לי הרבה יותר לתת, אין ספק שהכושר החדש זה משהו שנותן המון ביטחון עצמי וזה בא לידי ביטוי גם בתחום הרומנטי. בימים אלו אפשר לומר בזהירות שיש לי מישהי וזה נראה די רציני, אבל היא מעדיפה להישאר מחוץ לכותרות בשלב זה, ואני מכבד אותה".

- מה עם פרשת הכדורים הפסיכיאטריים. הייתם מודעים לזה?

"בעונה שלי לא היו שום כדורים. לא אני ולא אף אחד מחבריי אומר שנתנו לו כדורים כאלו או אחרים. בכלל, ההפקה של התוכנית מורכבת מאנשים מדהימים שלא היו עושים משהו חריג. יש להם יותר מדי מה לסכן כשמדובר בתוכנית המצליחה בישראל".

- מה כן היה?

"פעם בשבוע נתנו לנו להיפגש עם פסיכולוגית של התוכנית. לדבר קצת, לקשקש, לבדוק שהכול בסדר ולהמשיך הלאה בכוחות מחודשים. שום פסיכיאטר ושום כדורים. מה שכן - זה מדהים לראות עד כמה זה כ"כ מעניין את הציבור. כמעט כל מי שמזהה אותי ברחוב, זורק מילה או שאלה על הכדורים. אגב, לגבי התוכנית, בכל השנה שחלפה לא צפיתי בקטעים שלי מהתוכנית. הכי מפחיד אותי זה לגלות באיזו צורה הוציאו אותי בעריכה. אני מאמין שהוציאו אותי כמישהו מאוד תמים, פגיע והנורא מכל 'חמוד'.

- נורא מכל?!

"אנשים כל הזמן באים אליי ואומרים לי, 'וואי אתה מה זה חמוד, היית כל כך חמוד באח הגדול'.הם לא מבינים שבמציאות אני רחוק מאוד מלהיות ההגדרה של "חמוד". כל החיים שלי שנאתי שמגדירים אותי כחמוד. חמוד זו הגדרה שנותנים לכלבלב, או לגבר טטהל'ה כזה, שלא מתווכח, לא מביע דעה. בחור 'חמוד', זה אחד נוח כזה ששמח ומצחיק וכיף לידו ומחבק ונותן טישו כשצריך - ואף פעם לא יכול לפגוע או לעקוץ או להתנגד. אני די רחוק מההגדרה הזו, אני אדם מאוד קשה. זו הסיבה שיש לי מעט מאוד חברים ואפס ידידות. צריך הרבה כוחות כדי להכיל מישהו כמוני בחיים כי אני מאוד דעתן, וכשפוגעים בי יש לי יצר נקמה חולני. אלה לא בדיוק תכונות של מישהו חמוד".

- צפית בעונה האחרונה?

"אין לי מושג מי היו המתמודדים בעונה האחרונה, אני רק יודע שקותי זכה ושהייתה מישהי בשם אביבית. אה, גם שמעתי שהיה עיוור. אבל זהו פחות או יותר. אני לא אשקר - קשה לי קצת לצפות בזה ולהיזכר שפעם הייתי שם, זה צובט לי בלב. האח הגדול הייתה תקופה נהדרת בחיי והלב קצת נחמץ כשאני רואה את העונות החדשות".

- יש אנשים שיוצאים מריאליטי ומתדרדרים לדיכאון.

"אני אישית מכיר חבר'ה שנכנסו לתוכניות ריאליטי מתוך מטרה לצאת סופר-סטארים, להיות מוכרים ונחשבים יותר, לראות ולהיראות עם כל המי ומי. המציאות היא שאולי שבועיים אחרי התוכנית זה ככה - ובום, מתחילה תוכנית אחרת, ואז עונה חדשה, ואז מי זוכר אותך בכלל? זה תקף גם לגבי. הציעו לי המון הצעות, היו מועדונים שרצו לשלם לי 3000 ש"ח ללילה אם אני רק אתארח שם, לא יודע למה סירבתי לכל ההצעות האלה, משהו בי הרגיש לי שזה למכור את עצמי ובשלב מסוים הכול נגמר. באתי לאח הגדול בתחושה של לעשות כיף, להכיר אנשים, לחוות חוויה. ממש לא חשבתי על היציאה כ"סלב", ולכן לא התבאסתי לחזור לחיים הרגילים שלי".