Local העיר שלי
מיזם הקובייה
זאב בילסקי ותלמידי תיכון במיזם הקובייה הישראלית
צילום: תומר רחמני

מיזם ה"קובייה הישראלית" לחינוך לדמוקרטיה הגיע לרעננה

תלמידי תיכון חילוניים ודתיים הלומדים ברעננה ריססו יחדיו גרפיטי על הפאה האחרונה בקובייה- מיזם גרפיטי ארצי העושה שימוש במדיום אומנותי-קהילתי להנחלת ערכי החינוך והדמוקרטיה

"קובייה ישראלית" – היא מיזם גרפיטי ארצי של פורום דב לאוטמן העושה שימוש במדיום אומנותי – קהילתי להנחלת ערכי החינוך והדמוקרטיה. המיזם, יצא לדרך במסגרת פורום דב לאוטמן השנה והתפרס ברחבי הארץ: מעמק הירדן דרך שפרעם, ג'סר א-זרקא, זכרון יעקב ורעננה. ילדים מכל המגזרים, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, נפגשו בכל אתר ארבע פעמים - והכינו יחד קובייה באמצעות יצירה אמנותית משותפת.

ביום שלישי, לקראת כנס דב לאוטמן למדיניות החינוך, שיתקיים ב-7 בדצמבר בקריית האוניברסיטה הפתוחה, רעננה, הגיעה הקובייה הישראלית לתחנה האחרונה ברעננה. תלמידי תיכון ממטרו ווסט ומאמי"ת רננים, חילוניים ודתיים הלומדים בעיר, ריססו יחדיו גרפיטי על הפאה האחרונה בקובייה.

התלמידים והתלמידות הניחו בזה אחר זה שבלונות שיצרו מבעוד מועד על משבצות הפאה ויצרו יחד ציורים המייצגים לפי השקפתם את גווניה השונים של החברה. בזה אחר זה, הם עלו על סולמות, ריססו ויצרו דמויות מתוך החברה הישראלית כפי שהם מצטיירת, לפי ראות עיניהם.

שושנה ג'קסון בת ה-16 תלמידת תיכון אמי"ת רננים ושותפתה לפרויקט דניאלה ברוך בת ה-17 מתיכון מטרו ווסט, עמלו שעות על ציור הקובייה שלהן, אשר מציג שתי דמויות של אמנית ושל רקדן הנפגשים יחדיו.

"שמעתי על הפרויקט מהמורה שלי לאומנות בבית הספר", מספרת ג'קסון, עולה חדשה מלונדון, "בתחילת הדרך הוציאו אותנו יחד עם המנהלת האומנותית של הפרויקט לסיור ברחובות תל אביב בו היא הסבירה לנו על סוגים שונים של גרפיטי. "לאחר הסיור הצמידו לכל תלמיד ותלמידה בן או בת מבית הספר השני במטרה שבת דתייה תעבוד בצמוד לחילונית והשתיים ילמדו האחת מהשנייה על דרך החיים של כל אחת מהן והשוני ביניהן".

לג'קסון הצמידו את ברוך, עולה חדשה מדרום אפריקה, אף היא תלמידה במגמת האומנות של תיכון מטרו ווסט.
"הסבירו לנו על מה בדיוק הפרויקט ומה המטרה שלו וביקשו מאיתנו למצוא נושא שקרוב לחברה הישראלית בכלל ולחברה הרעננית שלנו בפרט לצייר עליו", מספרת ברוך. "כל זוג מצא מה לצייר, אנחנו חשבנו לעשות משהו מיוחד בקובייה שלנו שייצג את שני הדברים שאנחנו הכי אוהבות בצד האומנותי שלנו. המטרה של שתינו הייתה שאנשים שיעברו ליד הקובייה שלנו ימצאו בה דמות מוכרת להם מהרחוב הישראלי, ואם זה קרה, אז הצלחנו".

התלמידות סיפרו השבוע כי ההשתתפות בפרויקט יצרה ביניהן ידידות, שכנראה לא הייתה מתרחשת בלעדיו. "נפגשנו בסך הכל ארבע פעמים, אבל אנחנו מרגישות שאנחנו מכירות האחת את השנייה הרבה יותר טוב מכך", אומרת ג'קסון. חברתה ברוך מוסיפה: "זה נכון שבתי הספר שלנו צמודים האחד לשני, אבל עד הפרויקט לא ראינו האחת את השנייה ואני בטוחה שעכשיו, כשהוא הסתיים, נשמור על קשר. התחברנו היטב בעיקר בגלל שלשתינו היו את אותן הבעיות כעולות חדשות, וזה כיף לדבר עם מישהי שמכירה את הסיטואציה".

הפעילות האומנותית התקיימה במעמד, ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי ויו"ר קרן לאוטמן, נועם לאוטמן, קיר הגרפיטי של הקובייה יוצב ברחבת יד לבנים ברעננה והמבקרים יוכלו להתרשם מהפעילות המשותפת של בני הנוער.

בילסקי: "העשייה הזו מביאה לידי ביטוי את המיוחדות של רעננה, והלוואי שהאחדות הזו והשיח המשותף הזה יהיו נחלתם של מדינת ישראל. דוביק היה חבר, מנהיג ומתווה דרך, ואני מקווה שכולנו נהייה ראויים ללכת בדרכו".

לאוטמן: "מיזם זה הוא עוד דוגמה כיצד יצירה משותפת של אנשים שמגיעים מרקע שונה מחברת ומבטלת חסמים".