Local פוליטיקה מקומית
איתן גליק ינואר 2017
איתן גליק. "יש לי מה לתרום"
צילום: אלן שיבר

איתן בדעתו

עו"ד איתן גליק מצהיר כי הוא שוקל ברצינות לרוץ לראשות עיריית רעננה, גם מול זאב בילסקי. ל"לוקאל" הוא מסביר למה הוא מאמין שהפעם הוא יצליח

עו"ד איתן גליק מרעננה מעולם לא היה איש של כותרות מפוצצות או מילים גדולות, לכן כשהוא אומר "אני שוקל בכל הרצינות להתמודד שוב על ראשות העיר רעננה", אפשר להתייחס לאמירה הזו כהצהרה כמעט חד משמעית. לפחות הוא לא מתנה זאת בהחלטה של זאב בילסקי אם ירוץ או לא כפי שהצהירו מועמדים אחרים בכתבה שפורסמה לפני כחודש ב"לוקאל"

"בכתבה נכתב שכל התרחישים תלויים למעשה בהחלטת ראש העירייה, ואני חושב שזו אמירה מאוד בעייתית שמשקפת את המציאות הלא בריאה שיש כאן", אומר גליק. "יושב אדם בעמדת כוח לאורך שנים ברמה המוניציפאלית, וכמו כל אדם במעמדו הוא נכנס לזחיחות שלטונית. כשאדם אומר לעצמו אני העיר והעיר היא אני, וכשאני אחליט לפרוש אני אפנה את דרכי, הוא אומר לעצמו אני אמליך מישהו תחתיי. החשיבה על קהל מצביעים שילך באופן אוטומטי ויצביע על בסיס נוסטלגי היא לא בריאה".

העובדה כי גליק נכשל בבחירות הקודמות לכבוש את כיסא ראש העירייה לא מרפה את ידיו. בבחירות האחרונות הוא התמודד מול ראש עירייה מכהן, נחום חופרי, וראש עיריית מיתולוגי, זאב בילסקי, וקיבל רק חמישה אחוזים מהקולות. בבחירות הבאות, כשהוא מגובה במפלגת "יש עתיד", הוא מאמין שסיכויו גבוהים יותר לנצח.

נכשלת פעם אחת לכבוש את ראשות העירייה. מה גורם לך להאמין שהפעם תצליח?

"בבחירות הקודמות הסיכויים שלי מול ראש העיר שכיהן דאז, נחום חופרי היו טובים, אבל אז בילסקי חזר לתמונה. תושבי העיר שהיו מאוכזבים משמונה שנות חופרי והתרפקו על הנוסטלגיה של ימים עברו בחרו בבילסקי.

"חזרתו של בילסקי אז טרפה את הקלפים בבחירות. הוא היה אתגר שכמעט בלתי ניתן להילחם בו, אבל כיום המצב בעיר שונה, לי למשל יש את 'יש עתיד' מאחוריי. כמו אז גם היום בוער לי לתרום, לתרום מניסיוני ומהאנרגיות שלי לעיר שלי. ביומיום אני עושה את זה במשרדי, כשאני לוקח תיקים בהתנדבות ומייצג מעוטי יכולת, או חולי סרטן, בערבים אני מתנדב ביחידת החילוץ העירונית ובעוד מקומות, ואני באמת מאמין שאנשים עם רצון לתרום ועם אנרגיות כמו שלי חייבים להקצות מספר שנים לפעילות ציבורית.

"שלא תבין לא נכון, אם אהיה ראש עיר יש לי הרבה מה להפסיד, חיים נוחים, פרנסה טובה ומשרד, אבל אלו גם השנים שאני רוצה להקדיש לעיר הזו. יש אנשים שבאים אליי ואומרים לי בגלוי, 'עשינו טעות שבחרנו בילסקי'. העיר הזו בוגרת היום יותר ומוכנה לבצע את השינוי שחייבים לעשות. אני מאמין שתושבי העיר יקבלו את החלטתם, הפעם, כך אני מקווה בלי נוסטלגיה שאינה במקומה".

אבל גם גליק הוא הראשון שיודה שיהיה לו הרבה יותר קל כשבילסקי מחוץ לזירה הפוליטית. לכן אין זה מפתיע כי גם הוא תומך בהצעה של יו"ר המפלגה שלו להגביל את כהונתם של ראשי ממשלה וראשי עיריות לשתי קדנציות.

"אתה יודע ממה אני מפחד?", הוא אומר, "שאם בילסקי ירוץ וייקח, שוב אנחנו נפגוש ראש עירייה שנישא על אדי הנוסטלגיה של לפני עשור, שלא בא לעבוד בצורה אמיתית בשבילנו התושבים, אלא רק לראות את הפירות של עבודתו ואולי חלילה יעזוב באמצע הקדנציה תוך שהוא ממליך אדם אחר, שהוא חושב שמתאים להיות ראש עירייה. לצערנו כבר ראינו את זה קורה במקרה של חופרי".

מה אתה חושב על תפקודו של בילסקי?

"לא תשמע ממני מילה רעה לא על בילסקי, שאותו אני מאוד מעריך. השאלה שעומדת על הפרק היא השאלה מי יוכל להביא את המנהיגות העירונית, את החזון והיכולות הניהוליות ואת התשוקה שלו לכיסא ראש העיר. כשאני מסתכל על כל אלו שהצהירו על כוונתם לרוץ אני חושב שאני שונה מהם, כי אני לא קשור להחלטות העבר ולשלטון העבר. אני מגיע נקי וחושב שאני אחד הבודדים שיכול להמשיך להוביל את ההרמוניה שמייחדת את רעננה בחיי הקהילה שלה".

גליק (56, גרוש +3) מתגורר ברעננה כבר 26 שנה, בהשכלתו מספר תארים, כמו הנדסת מערכות מידע, מנהל עסקים ומשפטים ובמשך 17 שנים היה בעמדות ניהול שונות של חברות גדולות במשק, עד שהפך לעצמאי והיה בעליהן של מספר חברות ולבסוף בתשע השנים האחרונות הפך לעורך דין ומחזיק במשרד משלו בעיר.

החיבור למפלגת "יש עתיד" הגיע בשלהי הבחירות המוניציפאליות הקודמות, אז פנו אליו אנשיו של לפיד. מיד בתום מערכת הבחירות הוא מונה ליו"ר המטה המקומי, "יאיר אמר לי שהוא ומפלגת 'יש עתיד' מאמינים שאנשים טובים צריכים להוביל במנהיגות בכל רובד וחשוב להביא דם חדש. הוא משוכנע כי תושבי רעננה יבינו שגם רעננה צריכה מנהיגות חדשה בעיר".

ל"יש עתיד" מיוחסת תדמית של מפלגה אנטי דתית. ברעננה ישנה אוכלוסייה גדולה של חובשי כיפות. החיבור עם "יש עתיד" לא עלול לפגוע בך?

"'יש עתיד' היא מפלגה שמספר חובשי הכיפות ושומרי השבת שבה גדולה מרוב המפלגות היהודיות האחרות. זו מפלגה שחרטה על דגלה את השוויון בכל רובדי החיים, כן גם השוויון בנטל השירות הצבאי ולימודי הליבה. רעננה מיוחדת במרקם המדהים שלה ובסטטוס קוו שלה ורוב רובם של אנשי האמונה בעיר אינם נמנים עם החצרות החרדיים שרואות, בטעות גדולה, ביאיר לפיד סדין אדום. גם התפיסה של 'יש עתיד' והתפיסה האישית שלי היא גישה משלבת, מגשרת ומאפשרת לכל אדם לחיות יחד עם מי ששונה ממנו או שייך לקבוצות מיעוט כאלו או אחרות".

מה אתה כראש עירייה תביא לעיר?

"אנחנו עוד רחוקים מיום הבחירות על מנת לדבר על מצע ואג'נדה, אבל אני יכול להגיד לך שמה שמפריע לי בעיר הזו זה בעיקר נושא השקיפות. אין שקיפות בישיבות המועצה שלא מצולמות ומועברות בשידור חי, איך שקיפות בוועדה לתכנון ובנייה, אין שקיפות מול הציבור בקשר להחלטות שקורות כמו מה יהיה עם רחוב אחוזה ותוכנית ה-BRT .

"אנחנו עיר שהולכת ומסיימת את ניצול כל שטחי הבנייה שלה והתכנית העירוניות מדברות על כך שיהיו 120 אלף תושבים ברעננה עד שנת 2020. מישהו יכול לומר לי מה יהיו האיזונים הנכונים בין כל תכניות הבנייה? אני ובטח שיתר התושבים לא מכירים את המספרים".

לפיד מפרגןיו"ר מפלגת "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד: "אני שמח וגאה שישנם אנשים כמו איתן גליק במפלגת 'יש עתיד'. איתן פועל מתוך אמונה וערכים הקיימים רק לאנשים שאוהבים את מדינת ישראל. אנשים שמסתכלים קודם כל על טובת הכלל ורוצים לעשות ולתקן למען החברה.

"כמשפטן הוא מקדם ומסייע לחברי הכנסת מ'יש עתיד' במגוון תחומים, בכדי להפוך את ישראל למקום טוב יותר. וכתושב העיר רעננה ששואף לשפר ולהשפיע לטובה על מקום מגוריו, הוא לא מתחמק מהצורך לתקן את מה שעוד צריך תיקון. אני יודע שהוא עושה ופועל מתוך תחושת שליחות ורצון לעשות על מנת שתושבי רעננה יקבלו את כל מה שמגיע להם".