Local העיר שלי
אביחי ארביב
אביחי ארביב, חובה מוסרית
צילום: פרטי

"אסור לנו להרשות שמקרים כאלה ישנו ויחזרו על עצמם"

תמונה של מיכל הגניזה לספרי קודש במקווה אלפסי ברעננה עולה על גדותיו עוררה סערה ברשתות החברתיות וקריאות למועצה הדתית לטפל בעניין. במעוצה הדתית מציינים כי המקווה אינו פעיל בשנה האחרונה וכי ברחבי העיר ישנם ארבעה מיכלי גניזה לשימוש הציבור

תלונות רבות התקבלו בשבוע שעבר במועצה הדתית רעננה, זאת לאחר שתמונה ובה נראה מתקן הגניזה של ספרי קודש במקווה אלפסי עולה על גדותיו התפרסמה ברשת הפייסבוק. חברי מועצה ותושבים פנו לאנשי המועצה הדתית ודרשו מהם לטפל בעניין והם מנגד טענו כי לא ידעו על המצב הקיים משום שמתחם המקווה סגור לשיפוצים מזה כשנה.

התמונה שפורסמה ב"פורום התושבים רעננה" ברשת הפייסבוק עוררה את זעמם של רבים מתושבי העיר וביניהם סגנית וממלאת מקום ראש העירייה סימה פרי המחזיקה בתיק חזות העיר שמיד פנתה למנהל מחלקת התברואה שיטפל בנושא וכן חבר המועצה אביחי ארביב שפנה במכתב חריף ליו"ר המועצה הדתית, אריה פרידמן.

"מנקודת מבט של אדם מסורתי", כתב ארביב במכתבו, "צורמים לי המראות מעבר לכאב ההלכתי. בני דורם של הוריי ראו לנגד עיניהם בזמן רדיפות היהודים על עצם היותם יהודים את ספרי הקודש מושלכים לרצפה, מתבזים לעתים במי גשמים ומי ביוב ולעתים מושלכים בכוונה תחילה לגלי האשפה או למדורות ענק. אותן תמונות של הזנחת פינוי תכולת הגניזה מעלות בקרב בני אותו דור קונוטציות שליליות המזכירות להם ימים חשוכים. בעקבות פרסום התמונות קיבלתי מספר פניות מאזרחים ותיקים, רובם חילונים שסיפרו לי כמה הן גרמו להם לחוסר מנוחה וזעזוע עמוק. אסור לנו להרשות שמקרים כאלה יישנו ויחזרו על עצמם".

ארביב הוסיף בשיחה עם "לוקאל": "אני לא מתערב בענייני המקווה ובשיקוליו, אבל לבני הדור שלנו יש את החובה המוסרית למניעת פגיעה לא רק דתית אלא גם לא לעורר זכרונות קשים של הדור הקודם שרואים את התמונות האלו ויכולים להזדעזע ולכן עלינו לדאוג שזה לא ירה בעתיד".

יו"ר המועצה הדתית אישר השבוע כי אכן הייתה קיימת בעיה במתחם הגניזה של מקווה אלפסי בשל אי פעילותו בשנה האחרונה והזכיר כי המקווה אמור להיכנס לשיפוצים לקראת חזרתו לפעילות כמקווה נשים שישרת את השכונות "נווה זמר" ו"נאות שדה". יחד עם זאת, פרידמן סיפר כי ייתכן ומישהו ביים את התמונה שהולידה את המהלך משום שכאשר אנשי החברה המפנה הגיעו למקום הם גילו שהגנזך ריק ומסביבו פזורים אשפה וספרי תורה.

"אנחנו דרשנו לאורך כל השנים מאנשי הקהילה שאם הם מגיעים למיכל גניזה מלא שלא ישימו שום דבר לידו. זה שהדבר לא מתבצע בפועל זה סיפור אחר. כל נושא פינוי הגניזה זה מונופול ואנחנו שבויים בידי החברה כשאנחנו מזמינים את החברה לפעמים היא מגיעה באותו יום ולפעמים שבועיים אחרי. מאחר ואנחנו לקוח שבוי אין לנו מה לעשות, יכלו פשוט להתקשר אלינו ולהגיד שהגניזה עולה על גדותיה אבל מישהו רצה לייצר מציאות. פרסמנו שיש ארבעה מיכלי גניזה בעיר, כולם במרחק מאוד סביר האחד מהשני, אין שום בעיה לעבור למיכל אחר אם המיכל מלא ולכן אנחנו מבקשים שוב לא להניח כלום מחוץ למיכל".