Local העיר שלי
ארוחות של שפרה ופועה
ארוחה של שפרה ופועה
צילום: דוברות

יולדות למען יולדות

ביום ראשון ה-19 בפברואר יתקיים בהיכל התרבות יד לבנים רעננה האירוע השנתי של שפרה ופועה – עזרה ליולדת ברעננה

בעשר השנים האחרונות, פועל ברעננה ארגון "שפרה ופועה" של נשים המתנדבות לסייע לנשים אחרי לידה במתן ארוחות, עזרה ותמיכה פיזית ומורלית. הארגון הוקם על ידי הרבנית סימה שדמי, מנהלת בית חב"ד ברעננה, לאחר לידת בנה התשיעי. "הייתי מאוד חלשה פיסית, מספר חברות התארגנו ופינקו אותי בארוחות בוקר ובשבת שלחו לי ארוחה. כל כך התרגשתי שאמרתי לבעלי: אחרי שאני אתאושש אני רוצה להקים דבר כזה שכל רעננה תרגיש את הוואו שאני הרגשתי", היא מספרת על הרקע להקמת הארגון, שיקיים ביום ראשון ה-19.2.17 את האירוע השנתי שלו ביד לבנים ברעננה.

שדמי רואה חשיבות מיוחדת בעזרה לנשים אחרי לידה: "אמנם אין הרבה נשים שיולדות תשעה ילדים, אך כל לידה זה התמודדות. נשים אחרי לידה הן מאוד רגישות, וגם נשים חזקות ומבוססות צריכות את הפינה החמה ואת תשומת הלב. היולדת הרבה פעמים מרגישה מבודדת בתקופה הראשונה שלאחר הלידה. יש אחוזים די גבוהים של דיכאון אחרי לידה, ומקרים לא פשוטים אחרים, אז ברגע שמגיעה מתנדבת שמדברת ויוצרת קשר, היולדת מרגישה שהיא לא לבד. כך אנו מאתרים לפעמים מקומות נוספים שצריכים עזרה".

הארגון דואג לספק לכל יולדת מידי יום במשך שבועיים, ארוחת בוקר חלבית מלאה הכוללת פשטידות מיוחדות, סלטים, לחמניות מקמח מלא ומטבלים. את ארוחת הבוקר מכינים במטבח החלבי בבית חב"ד והן מגיעות לבית היולדת על ידי מתנדבות הארגון.

כמו כן, כל משפחה של יולדת מקבלת במשך חודש שלם, ארוחות שבת מלאות הכוללות: חלות, דגים, סלטים, בשר ותוספות וכן עוגה, הכנת האוכל מתחלקת בין מתנדבות הארגון.

ברעננה למעלה מ- 200 מתנדבות השותפות למעגל הנתינה.

העזרה הפיזית היא משמעותית לכשעצמה, אבל לדבריהן מה שחשוב, מרגש ותומך ביולדות זה בעיקר התמיכה הרגשית: "יש לנו מקרים של נשים מאוד עשירות שלכאורה לא צריכות אותנו בכלל. הן הרי יכולות להזמין כל בוקר ארוחה לעצמן", מספרת שדמי "אבל כשמתנדבת שלנו נכנסת עם מגש האוכל, הרבה פעמים היולדת אומרת לה בהתרגשות: וואו, חיכיתי לך. כאן מאוד בולט הקטע הרגשי, שחושבים עליך, שאת לא לבד".

המתנדבות מאתרות גם מקרים בהם נדרשת תמיכה מיוחדת, חלקם מקרי רווחה של ממש, כמו מקרה של אם חד הורית שבעלה עזב אותה מיד לאחר לידת הילד הרביעי. מתנדבות הארגון נחלצו לעזרתה גם בארגון בגדים, מוצצים, בקבוקים, עזרה לחגים וסיוע בעבודות הבית. לשדמי עוד דוגמאות רבות של כמעט הצלת נפשות: "הייתה מישהי עם דיכאון קשה לאחר לידה שלא הצליחה לתפקד באופן רגיל. מתנדבות הארגון הגיעו אליה יום יום במשך ארבעה חודשים עם ארוחות, ונשארו לשבת ולשוחח איתה, כדי שהיא לא תיפול ואיתה כל הבית. במשך כל אותם חודשים דאגנו גם למנקה שהגיעה פעמיים בשבוע, ובייביסטר שהגיעה מידי יום אחרי הצהריים כדי לטפל בילדים הקטנים".

מספר הנשים שקיבלו עזרה עד היום עומד על 950 יולדות. נשים שילדו מספרות לחברותיהן שפונות גם הן לקבל עזרה, וחלקן אף מצטרפות למעגל ההתנדבות של הארגון.

אחד הדברים הייחודיים ביותר לפרויקט "שפרה ופועה" הוא המימד הקהילתי שלו. מדובר בפרויקט חוצה מגזרים. היולדות והמתנדבות באות מרקעים סוציו-אקנומים שונים, עולות חדשות וותיקות, דתיות וחילוניות. לכולן משותף דבר אחד - חוויית הלידה והרצון לעזור לנשים אחרות. "נוצרים קשרים מאוד יפים בין נשים מרקעים שונים שאף פעם לא היה ביניהן קשר", אומרת שדמי "יש כאן קהילה שלמה שנרתמת לספק לחבריה תמיכה פיזית ורגשית. אני מאמינה שזה יכול להיות דגם מעניין גם לערים נוספות".

הארגון זקוק למתנדבות להסעת ארוחות או לבישול ארוחות או לסיוע בבית היולדת. כמו כן, דרושות נשים למתן תמיכה נפשית טלפונית או פרונטלית לנשים בשלבים שונים של הריון או אחרי לידה. ניתן ליצור קשר עם בית חב"ד 09-7486338 או לפנות לגלית 054-6600423.

ביום ראשון 19.02.17 בשעה 19:30 יתקיים בהיכל התרבות "יד לבנים" רעננה האירוע השנתי של שפרה ופועה. בתוכנית: עדן הראל ואתי אנקרי במופע חדש, קטעי מחול וכוריאוגרפיה .בנוסף תערך הגרלת פרטי יוקרה והמשתתפות יהנו מבר עשיר.

מחיר הכניסה 108/60 ₪ כרטיסים בטל': 09-7486338.
כל ההכנסות קודש לפיתוח פעילות הארגון.