Local העיר שלי
בילסקי מנטור של תלמידים מחטיבת השרון
המנטור זאב בילסקי עם התלמידים שבחרו בו
צילום: אלן שיבר

המנטור

זו השנה הרביעית ברציפות בה פועלת בחטיבת השרון ברעננה תכנית המנטורים שנועדה להפגיש את תלמידי שכבת ח' עם מנטורים משלל תחומים. ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, המשמש מנטור לחמישה תלמידים, מספר על החוויה

במהלך סדר יומו העמוס של ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי ביום שני, הוא פינה זמן גם להוראה כאשר אל משרדו הגיעו בשעות אחר הצהריים חמישה תלמידי חטיבת הביניים השרון בעיר בכדי ללמוד מהמנטור שלהם כיצד מתנהלת העירייה. זו הייתה הפגישה השנייה של הששה בשבועיים האחרונים, אחת מתוך שבע. בכל פעם הם נוגעים בנושא אחר בו עוסקת העירייה, כשראש העירייה נותן להם הרצאה בנושא למשך כמחצית השעה ולאחר מכן הם נפגשים עם הממונים על העניין לפגישה מעמיקה בת שעה.

הפעם הנושא היה קיימות, נושא שקרוב ללבו של ראש העירייה ועל כן הוא ממלא אותם במידע, עוד לפני שהם פוגשים את בתיה ברקו אלפסי, מנהלת התחום העירוני לשמוע ממנה רשמים על הנושא.

בילסקי מדבר, פורס בפניהם את האני מאמין שלו בנוגע לקיימות. סוקר בפניהם את השינויים הצפויים בעיר מבחינה תחבורתית, תוך שהוא שם דגש על תחנות הרכבת והשאטלים, נתיבי התחבורה הציבורית ועוד.
כמו כן, הוא מספר באריכות על פרויקט העיר החכמה שקורם עור וגידים בימים אלו ואמור להביא לתשתית אינטרנט אלחוטי מלאה בכל העיר.

זוהי השנה הרביעית ברציפות בה פועלת בחטיבת השרון תכנית המנטורים, שנועדה להפגיש את 172 תלמידי שכבת ח' עם מנטורים משלל תחומים בכדי להרחיב את הידע הבסיסי של התלמידים בענפים שונים שיש לעולם המבוגרים להציע ועל מנת להכשיר את התלמידים לעתיד. 43 מנטורים בסך הכל לוקחים חלק בתכנית: רופאים, עורכי דין, אנשי היי טק, אנשי עסקים, ספורטאים ועוד.

החמישה שבחרו בתחילת השנה לקבל את בילסקי כמנטור הסבירו השבוע את החלטתם בכך שרצו לראות כיצד הפוליטיקה המקומית והעירייה פועלות ביומיום. "בילסקי הוא דמות ציונית, וחשבתי שיהיה נחמד להכיר מישהו שהיה פעם בכנסת, שעסק ועוסק בפוליטיקה המקומית והארצית", אמר השבוע איליה שריץ בן ה-13 המשתתף בפרויקט. "גם אני יום אחד רוצה לעסוק בפוליטיקה וחשבתי שיהיה מעניין לראות כיצד זה נראה מבפנים".

חברו לספסל הלימודים, בן אליאב, סיפר כי הבחירה בבילסקי כמנטור הייתה קלה עבורו. "כבר נחשפתי לנושאים כמו היי טק ורפואה, אז העדפתי ללכת על בילסקי כי זה משהו שונה".

נועה מלכיאן סיפרה כי הבחירה בבילסקי הייתה ברורה משום שהיא התעניינה מאוד במחלקות העירייה השונות. "זה ממש מעניין להגיע לעירייה ולאגפים השונים על מנת ללמוד על ההתעסקות שלהם בתחום העירוני".

בין התלמידים אפשר למצוא גם שני עולים חדשים, אורי חבר בן ה-14 ונועה אולביק בת ה-14 שעלו לישראל מארה"ב. חבר סיפר כי בחר בבילסקי משום שהוא מעריך אותו מאוד ורצה ללמוד ממנו כיצד מנהלים עיר, בעוד אולביק סיפרה כי השאיפות שלה לעתיד נוגעות בפוליטיקה ולכן רצתה ללמוד עליה מקרוב. "אני יודעת מה אני רוצה להיות וזה עורכת דין או פוליטיקאית, ובגלל שאני עדיין לא מכירה את צורת המשטר בישראל ואיך הפוליטיקה הישראלית עובדת בחרתי לעבוד מול פוליטיקאי בכדי להכיר את העסק מבפנים".

במהלך המפגש עם ברקו אלפסי דנו הילדים על הדרך הנכונה לעשות קמפיין עירוני למען קיימות. כמו כן התלמידים ציינו כי פחי האשפה למחזור בבתי הספר לא עוזרים והילדים בבית הספר משליכים אליהם את כל הפסולת, ללא הבדלה.

אלפסי הציעה להם להיות אקטיבים ולהעיר לתלמידים שזורקים לפחי המחזור פסולת לא מתאימה ולפנות למורים על מנת שיסבירו שוב על חשיבות הפרדת הפסולת.

"בשביל לשנות את העולם, להיות מנהיגים, אתם צריכים לעשות", אמרה אלפסי לתלמידים. "אם משהו מפריע לכם ואתם רוצים לשנות אותו, אז תעשו, תדברו עם אנשים על הפרדת אשפה ותסבירו להם עד כמה זה חשוב. שום דבר לא יקרה בעולם אם אתם, דור העתיד של העולם יעמוד בצד ויסתכל, התערבות זה הדבר שיוצר שינוי".

בילסקי סיים את המפגש כשאמר שהוא מקווה שהתלמידים ילמדו עוד על הנעשה בעירייה. "זו תכנית מדהימה שמנהלת בית הספר, רעיה, יזמה, וחגית, שהיא מרכזת את התכנית משקיעה הרבה מאמץ לקיומה. הילדים שאני המנטור שלהם ובכלל נחשפים להמון תחומים שבלי התוכנית הזו היה לוקח הרבה זמן עבורם להיחשף אליהם. אנחנו כמנטורים משיגים הרבה מהתכנית הזו כי ככה אנחנו גם מכירים את התלמידים המופלאים האלו שהם עצמאיים ושואלים אותנו המון שאלות חכמות. הפרויקט הזה נותן תקווה שהדור הבא מוכן לקחת את ההנהגה לעצמו".