Local ספורט
ליעד אורבך
ליעד אורבך. רוצה לעבור להרצליה
צילום: פרטי

המאבק של ליעד

ליעד אורבך, שחקנית כדורסל צעירה ממכבי רעננה, בסך הכל רצתה לעבור לשחק במדי בנות הרצליה. הסירוב של מכבי רעננה לשחררה הביא לתביעה של השחקנית בטענה כי הובטח לה בעבר שחרור ללא תנאי וללא תמורה. במכבי רעננה דוחים את הטענות ואומרים: "אנחנו רוצים לתת לה את בירכת הדרך בדרך המקובלת"

מאבק גדול מתחולל בתקופה האחרונה סביב שחרורה של שחקנית צעירה ומוכשרת מקבוצת הכדורסל מכבי רעננה, שגלש להאשמות.

ליעד אורבך (18 וחצי), הגישה בשבוע שעבר לאיגוד הכדורסל תביעת בוררות באמצעות עו”ד שי אליאס, שעניינה פניה דחופה לשחרור מיידי ממועדון מכבי רעננה וקבלת פיצוי כספי של 150 אלף שקל.

תמצית הסיפור: אורבך גדלה במועדון אבן יהודה, הסמוך למקום מגוריה בתל מונד. לפני כארבע שנים הסכימה לעבור למכבי רעננה, אחרי שהוריה קיבלו התחייבות מיוני דנישבסקי , ששימש אז כמנהל ומאמן הקבוצה, וכן משאולה גולדברג, ששימשה מנהלת מחלקת הנערות במועדון הרענני, שבכל עת שתחפוץ תוכל להשתחרר ללא תנאי ובלי תמורה. אורבך התנתה את המעבר שלה לרעננה בכך שבבוא היום תשוחרר ללא תמורה. כעת, ליעד אורבך הגיעה להסכם עם בנות הרצליה על מעבר לשורותיה, אבל מכבי רעננה, שבכלל ממומנת על ידי העירייה, מסרבת לשחררה.

לאחר כחודשיים שבהם לא הצליחו להגיע להבנות, הוגש כתב תביעה, שנוסח על ידי עו"ד אליאס, שממנו נודף כעס רב כלפי מכבי רעננה. בין השאר נכתב שם: "תביעה זו עניינה התנהגות בחוסר תום לב של הנתבעת, מעשה בריונות.... התובעת נוצלה ע"י הנתבעים באופן קשה בין השאר באמצעות מניפולציות, פיתו בהבטחות שווא, ניצלו את תמימותה וגילה הצעיר לשחק במסגרת הקבוצה הבוגרת, כאשר כל מטרת המועדון (בהקפצת אורבך וחברותיה לקבוצה הבוגרת - ז.ג.) לחסוך כספים ותשלום שכר עבור שחקניות זרות, ולא באמת ליתן לתובעת הזדמנות ניאותה לשחק".

עוד נטען בכתב התביעה: "הנתבעים (רעננה) הקריבו את בריאות התובעת (אורבך) ופגעו בה פיסית ונפשית הפכו את התובעת לקורבן עבור תאוות הבצע... גרמו לתובעת נזק מקצועי".

לכתב התביעה צורפו שני תצהירים המעידים על הבטחה לשחרורה מצד פעילים במועדון: יוני דנישבסקי ושאולה גולדברג, שעזבה את המועדון, וציינה ש"מדיניות המועדון בשנים האחרונות היה שלא למנוע מעבר שחקניות לקבוצה אחרת".

אביה של ליעד, פיני אורבך, הסביר: "ליעד הייתה מבוקשת בזמנו ע"י מספר קבוצות ולא הייתה עוברת למכבי רעננה, אלמלא ההבטחה לשחרור ללא תנאי. עיריית רעננה תומכת בשחרור, אבל מורשי החתימה סירבו, ולצערי נתקלנו בסוחרים ברמה הנמוכה ביותר. חבל שזו התנהגות של עסקנים, שלא ראויים לנהל. אני מוריד את הכובע בפני ראש עיריית רעננה וכל מי שאחראי על הספורט בעירייה ובפני יוני ושאולה, שעומדים בפני התחייבות שניתנה".

האב הוסיף: "לא מדובר פה במייקל גורדן, אז על מה ההתעקשות? הם עושים לה דווקא מאז ששמעו שליעד רוצה לעבור להרצליה. סיכמנו בהרצליה על בסיס ההתחייבות לשחרור מרעננה והעובדה שאין לה חוזה. ליעד נתנה את כולה למכבי רעננה עד כדי פציעה. נלך לערכאות הכי גבוהות כדי שהצדק ינצח".
במכבי רעננה דחו על הסף את הטענות שהועלו נגדם, וסבורים שהפרשה יצאה מכל פרופורציה. "לא ידוע לנו על הבטחה לשחרור שניתנה, אם ניתנה, לאורבך", אמר היו"ר יואב מזרחי.

בתגובה רשמית נמסר: "מועדון מכבי רעננה נתן מלכתחילה לליעד אורבך את בירכת הדרך, אחרי שהשקיע רבות בקידומה ובטיפוחה. מעולם לא אמרנו שאנו מסרבים לשחררה. ביקשנו שהמועדון שמתכוון לקלוט אותה שיפנה אלינו כנהוג. מנסים לצייר אותנו כרעים, ולמעשה זה לא נכון. אנחנו רוצים לתת לה את בירכת הדרך בדרך המקובלת.

כבוד גדול עבור שחקנית צעירה לקבל במה בקבוצה בוגרת בליגת העל, מה שמשדרג את ערכה. ליעד הגיעה רק ל-20 אחוז מהאימונים בקבוצה הבוגרת, וכל עומס שנגרם לה, אם נגרם, אין לנו נגיעה לזה. ברעננה היא קיבלה כבוד גדול".

לגבי הטענה לחוסר תום לב, הגיבו במכבי רעננה: "ברשותנו תיעוד מלא שנהגנו ביושר ובשקיפות. הופתענו מכתב התביעה שבשעה שביקשנו שוב ושוב לדון עם ליעד לגבי המשך עתידה במועדון, התובעת ניהלה מאחורי הגב מו"מ עם מועדונים אחרים. בעבר שחררנו נערות מתוך הסכמה ג'נטלמנית עם שותפינו בעירייה. ליעד אורבך היא כעת שחקנית בוגרות".

יו"ר ועדת הספורט העירונית, מיכאל רייזמן, סבור שאורבך ראויה לשחרור. "עמדת העירייה שאורבך צריכה לקבל שחרור. היא טופחה על ידי מחלקת הנערות, שממומנת במלואה על ידי העירייה. הם לא גידלו את הילדה ולא השביחו אותה. היא לא שחקנית שלהם, וסתם מתעללים בה".