Local ספורט
אורן עובדיה
אורן עובדיה. להיות הכי טובה בתפקיד שלי
צילום: דן שיראי

מתעופפת לחסימה

אורן עובדיה, כדורעפנית מכבי רעננה, מספרת מה הביא אותה לקבוצה מהשרון, מסבירה מה הבעיה של הכדורעף בארץ ומקווה להגיע עם קבוצתה לחצי גמר הפלייאוף

אורן עובדיה (23) היא חוסמת האמצע בקבוצה הכדורעף מכבי רעננה, אליה הצטרפה רק העונה. במקור היא מחדרה, ולמרות גילה הצעיר כבר נדדה בין מספר קבוצות, אבל ברגע שהמאמן ישראל אשר חתם ברעננה היה לה ברור שהאכסניה הבאה שלה תהיה בפנינת השרון.

ישראל אשר היה המאמן שגילה את עובדיה בליגת התיכוניים והביא אותה לאבן יהודה, כשאימון שם. אחרי שנתיים באבן יהודה עבר למ.כ חיפה, עונה אחת שיחקה במכבי חדרה ובעונה שעברה שוב התחברה לישראל אשר, שלקח אותה לקריית אתא. העונה ישראל אשר עבר לאמן ברעננה, ומכאן הם מתאחדים בפעם השלישית בקריירה הקצרה שלה.

"החיבור שלי עם ישראל אשר הוא מדהים" מודה עובדיה. אני מודה לו על ההזמנות הממשית הראשונה שנתן לי לשחק בשישייה באבן יהודה למרות שהייתי מאוד צעירה. לפני שהוא מאמן טוב , ישראל הוא אדם מדהים שיודע להכניס בי מוטיבציה, וגם מבין את הצרכים של השחקנית. כדי להצליח בענף הזה מאוד חשוב שיש מאמן שתומך ומבין אותך, וזה ישראל".

ידוע שהכדורעף בארץ הוא חובבני, ויהיו שיקראו לזה חצי מקצועני, אבל כדי לסבר את האוזן, שאלנו את עובדיה, כמה מרוויחה שחקנית כדורעף ממוצעת, שאינה משתייכת למועדונים המובלים כמו הפועל כפר סבא או קריית אתא, וזו תשובתה: “שחקנית ממוצעת שנמצאת בשנותיה הראשונות יכולה להרוויח 2000 שקל לחודש, שזה עצוב לשמוע, ויש אפילו שמרוויחות פחות. אם את שחקנית נבחרת יכול להיות שתגיעי לשכר הממוצע במשק, הכל לפי שמועות כמובן. זה לא מתקרב בכלל לסכומים שמרוויחים בכדורגל ובכדורסל".

אז איך מתפרנסים משכר כזה?

"אני לא שוכרת דירה, ונוסעת מחדרה לרעננה, או השנה תהיה לי נסיעת קצרה יותר, כי אגיע לאימונים מרופין. בחודש הבא אתחיל ללמוד ראיית חשבון במכללת רופין, כדי שיהיה לי מקצוע לעתיד. הייתה לי הזדמנות להצטרף לסגל נבחרת ישראל, אבל בשל ההשקעה הרבה באימונים זה לא הסתדר לי עם הלימודים, כיוון שבנבחרת יש גם אימוני בוקר, כך שעשיתי ויתורים".

מהן הציפיות שלך העונה ממכבי רעננה?

"שהקבוצה תהיה יותר טובה מהעונה שעברה, ושנתברג בפלייאוף העליון מקומות 1-4. שניתן קרב ליריבות שלנו שהתחזקו לקראת העונה, ובכלל שתהיה לנו עונה משמחת".

מה החלום שלך?

"להיות הכי טובה בתפקיד שלי, חוסמת אמצע. לצערי, במציאות העגומה של הכדורעף בארץ אני מתאמנת מעט מדי, רק שישה אימונים בשבוע, כל אימון כשעתיים. כדי להתקדם אני צריכה להתאמן יותר מכפול ממה שאני מתאמנת היום. באירופה מתאמנים שמונה שעות שמתחלקים לאימוני בוקר ואימוני ערב, ובאמצע גם אימונים אישיים בחדר כושר. זה עוד לא קיים אצלנו".

יש לך מודל לחיקוי?

"לא במיוחד. אני מנסה לראות הרבה משחקי כדורעף גברים, כי חוסמי האמצע שזה התפקיד שמעניין אותי, הם זריזים וחזקים, כך שמהם יש לי מה ללמוד. אם נשאף להיות כמו הגברים, נהיה לפחות יותר טובות מהרמה בכדורעף הנשי".
אורן עובדיה משתתפת בימים אלה בפרויקט החליפות של איגוד הכדורעף בשיתוף מכללת רופין. לצורך זה, מי שמצטרפת לפרויקט נהנית ממלגת ספורטאי ללימודים של כ-5000 שקל משני הגופים יחד, וכמי שכבר הבנתם לא מרוויחה הרבה, המלגה תסייע לה לממן חצי שנת לימודים ראשונה.
ומה היא נותנת תמורת המלגה? כיוון שאמא שלה צלמת, התפוח לא נפל רחוק מהעץ ועובדיה בחרה לצלם ולמתג שלוש אגודות, לצלם אותם לתמונות ייצוגיות. התמונות פרי ידה יעטרו את אולמות הכדורעף, בתיקווה שזה יסייע ליחצ”ן את הענף. התמונה שבה עובדיה מופיעה בכתבה זו היא מפרויקט החליפות. חוץ מזה היא אוהבת ים. ”אני אוהבת לחתור על 'סאפ'. זה מעולה עבורי ליציבות הגוף".