Local חדשות
השקת אוטובוסים חשמליים נוב 2017
מימן: איתן גינזבורג, מנכ"ל חברת הנדל"ן של קק"ל, צביקה צרפתי ,זאב בילסקי, יעקוב חומסקי , דרור גנון משה פדלון, מאיה כץ
צילום: רגב כלף

לראשונה בשרון: 5 אוטובוסים חשמליים

חברת "מטרופולין" השיקה אוטובוסים חשמליים בקווים 29 ו-39 החוצים את כפר סבא, רעננה והרצליה. האוטובוסים החדשים יסייעו בהפחתת הרעש וזיהום האוויר עבור תושבי השרון.

"מטרופולין" תחבורה ציבורית השיקה אתמול (שלישי) לראשונה באזור השרון, חמישה אוטובוסים חשמליים חדשים, שיצטרפו לצי האוטובוסים של החברה. האוטובוסים החשמליים - ה- eBus, ישרתו בשלב ראשון את הקווים העירוניים 29 ו-39, החוצים את אזור השרון מכפר סבא, דרך רעננה ועד המרינה בהרצליה. באירוע ההשקה השתתפו מנהל אגף בכיר במשרד התחבורה, דרור גנון, מנכ"ל חברת הנדל"ן של קק"ל, אלכס חפץ, ראש עיריית רעננה, זאב בילסקי, ראש עיריית הרצליה משה פדלון, מ"מ וסגן ראש עיריית כפר סבא, צביקה צרפתי, מנכ"ל BYD, דורון ודאי מנכ"ל מטורפלין, ואילן קרני.

שילוב אוטובוסים המונעים בחשמל הינו חלק מפרויקט ״קק״ל לנשום״ של המשרד להגנת הסביבה והקרן הקיימת לישראל ובשיתוף משרד התחבורה, במטרה לקדם טכנולוגיות של אנרגיה חלופית ולעודד מעבר לכלי רכב נקיים גם בתחבורה הציבורית.

האוטובוסים החשמליים פועלים בצורה שקטה ואינם פולטים גזים לאוויר, הן בזמן ההמתנה בתחנה והן בנסיעה בעיר, כך שלא רק הנוסעים ייהנו מיתרונותיהם, אלא גם התושבים והולכי הרגל לאורך צירי הנסיעה.

האוטובוסים נטענים באמצעות שקע טעינה ייעודי בעמדות טעינה שהוצבו בחניון תדהר ברעננה. האוטובוסים מיוצרים על-ידי חברת BYD הסינית, וכל אוטובוס מונע על-ידי שני מנועים חשמליים בהספק של כ-400 כ"ס. מהירותו המרבית עומדת על 80 קמ"ש וטווח הנסיעה המירבי הוא 320 ק"מ.

דרור גנון, מנהל אגף בכיר במשרד תחבורה - "מדובר באוטובוסים חדשים נטולי מרכיבי זיהום, כדי להוציא זאת לפועל נדרש שיתוף פעולה בין משרד התחבורה, משרד התשתיות והאנרגיה, משרד ראש הממשלה ומשרד איכות הסביבה. זהו צעד דרמטי ומרגש, המסמן מדיניות ברורה. בעתיד, באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, נשפר את תדמית האוטובוסים בהיבטים של איכות סביבה, מרכיב שעוד 20-30 שנים נוכל להעניק אותו לילדינו. האוטובוסים החשמליים, מהווים פריצת דרך של התחבורה הציבורית בישראל, שלא הייתה מתאפשרת ללא שיתוף פעולה מלא של מטרופולין, שפועלת במצוינות וחדשנות לשיפור השירות".

אלכס חפץ, מנכ״ל הימנותא, חברת הנדל״ן של קק״ל: "כבר למעלה מ-115 שנה שקק״ל פועלת למען העם היהודי ומדינת ישראל, החל מגאולת הקרקע ופיתוחה, עידוד וסיוע בעלייה לישראל, יישוב ארץ ישראל מצפון ועד דרום ועד להפיכתה של מדינת ישראל למדינה המשגשגת שהיא כיום. פיתוח הריאות הירוקות והשמירה על איכות הסביבה ואיכות החיים היו ונשארו משמעותיים לפעילותנו ומלווים את העשייה שלנו מאז ועד היום. קק"ל שמה לה למטרה את מיגור תופעת זיהום האוויר במדינת ישראל ועובדת על כך בשיתוף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה, ראשי ערים ומשרד התחבורה".

אילן קרני, מנכ"ל מטרופולין: "אנו שמחים לקחת חלק במהפכה החשמלית המובלת על ידי משרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה וקק"ל, ולהביא את הבשורה גם לאזור השרון. האוטובוסים החשמליים לא רק שתורמים תרומה חשובה לסביבה נקייה, אלא גם מצוידים באותה טכנולוגיה מתקדמת, המאפיינת את צי האוטובוסים של החברה. נמשיך לפעול על מנת לקדם את הנושא ולהרחיב את המגמה בתחבורה הציבורית, לטובת הנוסעים שלנו ולטובת הסביבה".

זאב בילסקי ראש עיריית רעננה: "אנו מברכים את חברת מטרופולין על בחירתם להשיק את האוטובוסים החשמליים החדשים ברעננה והערים הסמוכות. מהלך זה הינו סנונית ראשונה במהפכה סביבתית אמיתית, שתפחית את זיהום האוויר בצורה משמעותית, ביישומו של מהלך ירוק וחדשני התורם לשמירה על איכות הסביבה. אני בטוח שקווי התחבורה הציבורית החדשים יתרמו לשיפור איכות החיים של התושבים והמועסקים בעיר, שייהנו מתחבורה שקטה נוחה ונקייה יותר".

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה: "האוטובוסים החשמליים הם נדבך נוסף בשינוי המשמעותי שאנחנו מחוללים בתחבורה בהרצליה. האוטובוסים החדישים יתרמו הן להפחתת רעשים וזיהום אוויר והן לשיפור איכות החיים של התושבים".

צביקה צרפתי מ"מ וסגן ראש עיריית כפר סבא "אני שמח וגאה לקחת היום חלק בהשקת האוטובוסים הירוקים של חברת מטרופולין. תחבורה ירוקה ומקיימת היא חלק מהחזון של העיר כפר סבא ואנו פועלים במלוא המרץ מול גופים שונים ברמה המקומית והלאומית על מנת ליצוק תכנים לחזון שלנו. אני קורא לתושבי כפר סבא והשרון לעשות שימוש מועיל ויעיל בתחבורה הציבורית הירוקה ולתרום את חלקם לשמירה על איכות הסביבה".

דורון ודאי, מנכ"ל BYD בישראל: "במטרה להוציא את האוטובוסים המונעים על ידי דלקים פוסיליים מהמרכזים האורבניים, גם כפר סבא, רעננה והרצליה מצטרפות היום לערים בישראל ובעולם שהחליטו לעבור לתחבורה ציבורית חשמלית המייצרת זיהום אוויר אפסי ביחס לכל אלטרנטיבה. כיום, התחבורה הציבורית אחראית לכ-60% מהזיהום בערים, בעיקר פליטת של מזהמים כמו חלקיקים ו-NOX, שהם מגורמי התחלואה הגדולים. לכן אנחנו שמחים לראות כי האוטובוסים של חברת BYD, העומדת בחוד החנית של ייצור הרכבים החשמליים בעולם, מובילים את המהפכה החשמלית של התחבורה הציבורית בישראל. לאימוץ המהלך הזה בקנה מידה גדול יש משמעות דרמטית על איכות החיים במרכזים האורבניים של ישראל".