Local פוליטיקה מקומית
איתן גינזבורג פברואר 2018
איתן גינזבורג. רעננה יקרה ללבי
צילום: פרטי

"הגיע העת להעביר את השרביט לדור ההנהגה הבא"

השבוע הכריז חבר המועצה ויו"ר הוועדה המקומית רעננה, איתן גינזבורג, על מועמדותו לראשות העירייה. ל"לוקאל" הוא מסביר למה החליט להתמודד ומדוע הוא הכי מתאים לתפקיד: "אני מביא איתי ניסיון והיכרות מעמיקה עם המערכת המוניציפאלית"

מערכת הבחירות לראשות עיריית רעננה נכנסת להילוך גבוה, כשאיתן גינזבורג, חבר המועצה ומי שכיהן פעמיים כסגן ומ"מ ראש עירייה, הכריז על מועמדותו לראשות העירייה. כעת ישנם ארבעה מועמדים לתפקיד: גינזבורג, חיים ברוידא, סימה פרי ואיתן גליק.

גינזבורג (41) אב לתאומים, גדל והתחנך ברעננה. בוגר מערכת החינוך הרעננית (בתי הספר זיו, השרון ואוסטרובסקי), רס"ן במיל', ששימש בעבר כעוזר סגן שר הביטחון. בגיל 26 נבחר לראשונה למועצת העיר והיה חבר המועצה הצעיר ביותר שנבחר עד אז. מילא תפקידים רבים במערכת העירונית ובהם: יו"ר הקואליציה, מחזיק תיק ההנדסה, סגן ומ"מ ראש העיר, יו"ר דירקטוריון "מי רעננה" ועוד.

הוא בעל תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון בממשל ותואר שני במדעי המדינה בתכנית למנהיגות ציבורית ופוליטית. בוגר קורס דירקטורים וקורס גישור ותוכנית למנהיגים בביה"ס וורטון למינהל עסקים בארה"ב.

איתן, מדוע החלטת להתמודד כעת לראשות העיר, והאם אתה מרגיש בשל לתפקיד?

"רעננה נמצאת היום במקום טוב ונחשבת לאחת הערים הטובות בישראל. אבל הגיע העת להעביר את השרביט הלאה, לדור ההנהגה הבא. יש לי רעיונות חדשים ותפיסת עולם ברורה ביחס לניהול עיר ולרעננה בפרט, כך שאני מתכוון להוביל את רעננה ולהפוך אותה לעיר החדשנית בישראל.

"החלטתי להתמודד לאחר שחברי זאביק בילסקי הודיע שאיננו מתכוון להתמודד לכהונה נוספת. זה משהו שהבשיל אצלי במשך תקופה ארוכה. בקדנציה האחרונה, כשעבדתי צמוד לבילסקי כסגן ומ"מ ראש העירייה, למדתי ממנו רבות על האופן שבו מנהלים עיר, על השיקולים השונים בקבלת החלטות ועוד. אני מאוד אוהב את רעננה והיא יקרה ללבי. הבנתי שזה המקום שאליו אני רוצה להגיע ולאור הניסיון הניהולי וההכרות העמוקה עם הנעשה בעירייה, אין לי ספק שאבצע את השליחות הזו על הצד הטוב ביותר”.

תן לי סיבה מדוע אתה תהיה מועמד טוב יותר מיתר המועמדים?

"לרעננה מגיע את הטוב ביותר. אני מביא איתי ניסיון והיכרות מעמיקה עם המערכת המוניציפאלית כמו שאף מועמד אחר מביא. כצעיר המועמדים אביא רוח של חדשנות, שקיפות ושינוי מבלי להחריב את הקיים”.

עד כה הצטיירת כאיש חביב כלפי הציבור. ראש עירייה מקבל גם החלטות לא פופולאריות. איך תתמודד עם זה?

"אני מחזיק בתיק ההנדסה ומכהן כיו״ר דירקטוריון תאגיד המים, תפקידים לא פופולאריים שמצריכים גם להכריע במחלוקות ולהחליט החלטות נדרשות גם כשהן לא פופולריות. כמי שכאמור עסק בתפקידים הכי מורכבים במערכת העירונית, אני מכיר היטב מהו המחיר שנבחר ציבור נדרש לשלם במסגרת תפקידו וזה לא מרתיע אותי”.

דברים חשובים שבכוונתך לקדם בעיר במידה ותיבחר?

"רעננה נמצאת בתנופת פיתוח וצריך להתאים את הפיתוח לצורכי התושבים והקהילות השונות. חייבים להבטיח את רמת השירות הגבוהה והאיכותית שמגיעה לתושבים ולעסקים בעיר. צריך להעביר את רעננה לעידן הדיגיטלי, בשירות, בשקיפות, בנגישות ובשיתוף התושבים.

"אני מתכוון להתמודד עם האתגר החשוב של שדרוג הרחוב הראשי אחוזה, חידוש הבניינים, יצירת מקומות חניה חדשים ותת קרקעיים ולהחזיר אותה להיות מרכז העסקים הראשי של העיר.

"ונושא מרכזי: הדיור. הובלתי את נושא דיור בר ההשגה בעיר, את פרויקט הדיור להשכרה בנאות עוזי ואלפי דירות חדשות במרכז העיר ובשכונות החדשות. בכוונתי להוביל פרויקטים של מגורים להשכרה לטווח ארוך על קרקע עירונית - זה הפתרון האמיתי היחיד שמצוי בידי העירייה כדי לתת מענה למצוקת הדיור של הצעירים. הניסיון והקשרים הטובים שלי בקרב מקבלי ההחלטות בכנסת ובממשלה יאפשרו לי לממש אותו עוד בקדנציה הקרובה”.

לאחרונה חשפת את עצמך, שאתה חי עם בן זוג, ויש לכם שני ילדים תאומים. כאיש ציבור, סביר שתהיה חשוף לעניינים אישיים. איך תתמודד עם זה?

"אני אוהב את משפחתי וגאה בה. בעידן של היום, איש ציבור צריך לדעת שהוא חשוף לעיני הציבור".

מה דעתך על כך, שזאב בילסקי עוזב פעם שניה את ראשות העיר במהלך קדנציה?

"בילסקי הודיע בזמן שלא יתמודד בבחירות הקרובות. אני מצטער על עזיבתו, אבל אני יכול להבין אותו לאור גודל המשימה שלקח על עצמו. הוא לא עזב באמצע קדנציה, אלא חצי שנה לפני סיומה - וגם זאת כדי למלא שליחות לאומית אדירה בתחום הדיור. הוא יכול היה לצאת לפנסיה, אבל בחר להמשיך לשרת את הציבור ואני מעריך אותו על כך".

פורסם ב"דה-מרקר", שלרעייתו של זאב בילסקי יש קרקעות ברעננה. מה תוכל לומר על כך?

"אני מכיר את בילסקי מעל 15 שנה. אין בי טיפת ספק לגבי יושרתו. הוא משרת ציבור במובן הכי אמיתי ועמוק. מדובר באוסף של סיפורים ממוחזרים משנות התשעים שנבדקו ואין מאחוריהם דבר. לצערי יש גורם אינטרסנט שמנסה כבר שנים להטיל רפש בבילסקי ובכל בחירות ממחזר את אותם סיפורים, כדי למנוע את היבחרותו - אך ללא הצלחה. הפעם אותו גורם אובססיבי מנסה לסכל את התפקיד החשוב אליו נקרא בילסקי ברמה הלאומית - ואני מניח שגם הפעם זה לא יצליח לו".