Local פוליטיקה מקומית
יקי ודמני
יקי ודמני, מהעסקים לפוליטיקה
צילום: אלן שיבר

"התושבים הם בעלי המניות שלי"

איש העסקים יקי ודמני, שהכריז על התמודדות על ראשות עיריית רעננה, מאמין שניהול עיר צריך להיות כמו ניהול של חברה עסקית ציבורית, מצפה למערכת בחירות נקייה ומצהיר שהוא בעד שמירת הסטטוס קוו בין דתיים לחילוניים

אם יש משהו שיכול היה לעורר את מערכת הבחירות לראשות עיריית רעננה הייתה כניסתו של מועמד חיצוני בעל עבר בטחוני וניהולי בחברות ציבוריות. השבוע נפל דבר ברעננה, כשאיש העסקים והכלכלה, יקי ודמני, הכריז על מועמדותו, שעות אחדות לאחר שהדבר פורסם ב"לוקאל רעננה".

אין מדובר בעוד מועמד. ודמני הוא אישיות מנוסה ומוערכת, עם רקורד בטחוני של 16 שנים בשירות הביטחון הכללי, וניסיון של 27 שנים כמנכ"ל של חברות מהגדולות במשק. ב"עלית" כיהן כסמנכ"ל מכירות, ובהמשך כיהן כמנכ"ל החברות: "טמפו", רשת ":אייס קנה ובנה" , "אלקטרה מוצרי צריכה" ואפריקה תעשיות. ודמני דוגל בניהול עיר בשקיפות מלאה, לדבריו כמו ניהול חברה גדולה, ומקורביו טוענים שניהול העיר רעננה היא אתגר גדול עבורו והוא "נחוש לקדם את רעננה לרמות שלא הכרנו".

ודמני מעיד על עצמו כפטריוט, דגל ישראל מונף בביתו לאורך השנה, חובב ספורט מושבע ואוהד שרוף של מכבי ת"א. בראיון מיוחד ל"קול רענן" שטח את הסיבות שבגללן בגיל 66 החליט לשנות כיוון.

בצבא י שירת כמפקד בשריון. במלחמת יום הכיפורים היה מ"פ טנקים, לחם בחזית המצרית ונפצע פעמיים. "לחמנו בגזרה הצפונית של התעלה, אבל פקודות אומללות מנעו מאתנו לחלץ את החיילים במעוזים" סיפר "איבדתי בקרבות 11 חיילים מהפלוגה. הבן הרביעי שלי, ארז, קרוי על שם חברי הטוב ארז בנימיני מנהלל, שנהרג לידי בקרבות. בפציעה השנייה חטפתי פגז, שסיים את המשך הרומן שלי עם הטנקים".

לאחר שחרורו מצה"ל עבר לשירות הבטחון הכללי ובמשך 16 שנים התקדם מהר בסולם הפיקוד עד לתפקיד ראש מחלקה. היה שותף למהלכים חשובים של המדינה, שלא יחשפו. הקריירה שלו נעצרה באמצע שנות ה-80 בעקבות לויאליות שהפגין כלפי אחד מחושפי פרשת קו 300. "אני מסתכל בגאווה על תרומתי למדינה" אמר.

בשלב הזה ודמני עשה שינוי בחייו. המעבר מהצבא ושירות הבטחון לתחום האזרחי היה בתחילתו טראומתי, והסיפור שיתאר כאן מלמד משהו על אופיו: "ביום הראשון שלי בעלית תחקרתי עובד שנחשד בגניבת שלושה מכשירי טלפון. העובד טען שעשה זאת כיוון שלא היה לו כסף לרכוש ספרי לימוד לילדיו. הייתי בשוק, הוצאתי כסף מהכיס ונתתי לו. אמרתי לאשתי, שעד היום חייתי בבועה".

לאחר חצי שנה ב"עלית" יעקב פרי הציע לו לחזור לשירות הביטחון, אבל הוא העדיף להישאר בתחום העסקי. אחרי שבע שנים ב"עלית", כיהן תקופה קצרה כמנכ"ל "נביעות", ובהמשך התמנה למנכ"ל חברת "טמפו", שם היה שותף להעברת החברה למסלול של רווחיות. "כשהייניקן רכשה כחמישים אחוז מהחברה, הדבר ייתר את תפקידי".

גד זאבי הציע לו לנהל את רשת "אייס קנה ובנה", ולדבריו, היה שותף להצעדת החברה במשך שבע שנים לרווחיות. כשהבנק הבינלאומי השתלט על עסקי זאבי, ודמני מצא את דרכו לאתגר הבא: ניהול "אלקטרה מוצרי צריכה", שהייתה עבורו פסגת הקריירה העסקית. "חברה שהייתה לא רווחית הפכה לחברה מצליחה עם רווח מצטבר של מאות מיליוני שקלים".

לאחר שבע שנים עזב את אלקטרה ועבר לנהל את "אפריקה תעשיות" עם דגש על חברת הבת "נגב קרמיקה" , אותה לטענתו הציל מפשיטת רגל.

תפקידו האחרון היה מנכ"ל קופיקס. בעקבות הקצאת המניות של אבי כץ לקבוצת רמי לוי, ודמני החליט לעזוב.

"לקופיקס הגעתי לתקופה ארוכה", סיפר ודמני, אבל כשרמי לוי נכנס כשותף והבנתי שעם הצוות שלו הוא ירצה לנהל את הפעילות. הבנתי שתפקיד המנכ"ל התייתר, ומתוך רצון לתת דוגמא לחיסכון והתייעלות, ביקשתי לסיים את תפקידי".

איש של אנשיםכעת הוא שואף לנהל את רעננה, וכבר שמע טענות, שאין דמיון בין ניהול עיר לניהול חברות גדולות. הוא חולק על כך, וטוען שהכל עניין של גישה. "במהלך השנים האלו, נפלה בידיי הזכות להנהיג אלפי עובדים, להוביל תהליכים מורכבים תוך ירידה לפרטים הקטנים, לנהל משברים, לייעל תהליכים, לעבוד מול רשויות מקומיות ומשרדי ממשלה, להיות שותף להכנת חוקים חדשים לטובת הצרכן, לגבש עבודת צוות תוך האצלת סמכויות, והכי חשוב להקשיב.

"אני מכהן כחבר בעמותת הידידים של בית החולים לוינשטיין ובוועדה הציבורית של פרויקט 'אמץ לוחם'. אני איש של אנשים. אין כמעט עובד שלא הכרתי. בכל מקום עבודה הקפדתי על הטמעת ימי השואה וימי הזיכרון כחלק מהתרבות הארגונית . ניהול עיר צריך להיות כמו ניהול של חברה עסקית ציבורית. לראש עירייה יהיה צוות של מומחים שכולם טובים ממני, שיישמו את רוח המפקד. אני מתכוון לעבוד עם הלב כדי להביא את השירות לתושבים ברמה גבוהה. החלום שלי להביא את העיר רעננה למצב שהיא תהיה דוגמה ליתר הערים. לצערי, הרצליה, הוד השרון וכפר סבא עברו אותנו בחוויית המגורים".

ודמני מצפה למערכת בחירות נקייה. "אביא איתי כללי משחק אחרים . נכתוב קוד אתי של התנהגות בקרב חברי רשימתי והמתנדבים, שלא משמיצים מועמדים אחרים, שלא משחיתים אמצעי פרסום, שלא יורדים לפגיעות אישיות. המועמדים יצהירו שאין להם קשר לפלילים, ושאין להם קשר לפרויקטים של נדל"ן".

בישיבת מועצת העיר האחרונה ודמני הגיע כצופה מהצד, וכתב פוסט ביקורתי, שלא ברור לו כיצד בעירייה מקבלים החלטה על אישור התוצאות הכספיות של 2017 בסך 730 מיליון שקל, מבלי שאיש שאל שאלות. "נכון, כתבתי", אמר ודמני. "ישיבה מועצת עיר היא המקום לשאול שאלות, ושמנכ"ל העירייה יציג במצגת את התכניות. לא מסתדר לי שבכל סעיף תקציבי הביצוע היה כמעט כמו בתקציב. אין חברה כזאת בעולם. כתושב, עניין אותי לדעת כיצד זה קרה".

"תפיסת העולם שלי, שהתושבים הם בעלי המניות שלי. זה אומר הצגת דו"חות שנתיים, לא לשנות תקציבים כדי להתאים אותם לביצוע. כדי להיות ראש עיר, צריך אדם עם ניסיון ניהולי, שהיה במוקדי העשייה וקיבל החלטות חשובות, ולא קיבל תפקידים בגלל דיל פוליטי או בירושה. ניהול עיר זו אחריות כבדה שצריכה להימסר לאדם המתאים. מנהיגות זה לא משהו שכותבים את זה בפוסט, זה צריך להיוולד איתו".

ודמני מדבר על שקיפות בעירייה (אם יבחר כמובן), ומביע ביקורת על היעדר שקיפות בקדנציה הנוכחית. כדוגמה הביא את תכנית התנ"צ. "הכור בדימונה פחות סודי מפרוייקט הנת"צ ברעננה" אמר ופירט. "כתושב העיר, ניסיתי לבדוק דרך אנשים בעירייה שהיו צריכים לדעת, והם השיבו לי שאין להם מושג מה הולך להיות. אני שואל, אם הנת"צ אמור להיות גשר בין הרצליה לכפר סבא, מעניין אותי לדעת מה התמורה שרעננה תקבל? האם נמצאו פתרון לזיהום האוויר, לילדים שייחצו את אחוזה, לחניות במרכז העיר, או לנזק שיגרם לבעלי העסקים בתקופת העבודות? אלה דברים שתושבי העיר צריכים לדעת, ואותי האיפול בנושא הנת"צ מפחיד".

ודמני חושף לראשונה שניים מהאנשים שיכללו ברשימה שלו למועצת העיר, דמויות מוכרות: אביחי ארביב, שמכהן במועצת העיר הנוכחית מטעם רשימת "למען התושבים" מיסודו של דן ברוך, ושירי גולד, לשעבר שחקנית כדורסל ומי שכיהנה כיו"ר אתנה.

"אני מקבל פניות רבות להצטרף לרשימה, שזה מדהים אותי. כחובב כדורסל אני מצהיר, שהחמישייה השניה שלנו תהיה לא פחות טובה מהחמישייה הראשונה". ודמני אוהד שרוף של מכבי ת"א בכדורגל ובכדורסל. "ביקרתי בכל עיר שבה מכבי ת"א שיחקה, במגרשים הכי זניחים".

ודמני מצהיר, שהוא בעד שמירה על הסטטוס קוו ברעננה בין דתיים וחילוניים, יבחן בניית דירות להשכרה במחיר שפוי כדי להשאיר את הצעירים בעיר, וכל השאר יכתב במצע.

ליקי ודמני חמישה ילדים ותשעה נכדים. הסיפור היותר מרגש, שיש לו: בן מאומץ בשם אלכס, חייל בודד מרוסיה, שלפני שנה השתחרר משירות סדיר. "אלכס הוא בן בית אצלנו. הוא נתן למשפחה יותר ממה שאנחנו נתנו לו. אנחנו מלווים אותו ברגעים השמחים וברגעים עצובים. עלייה לארץ של חייל בודד זה צעד אמיץ, שאנחנו כחברה צריכה לחבק אותם ולעזור להם להשתלב בחברה. אלכס שירת כלוחם בגדוד 50 של הנ"ל. הוא מהעיר איז'בסק ליד הרי אורל. בפסח שעבר גם אירחנו אצלנו את אמו".


.