רעננה

מקומונים, לוחות למכירה
  הפורטל המקומי הגדול בישראל
אתרים מקומיים
חוק ומשפט הקניון העירוני
לוחות מקומיים רישום לעדכונים
עסקים מקומיים מופעים מקומיים
בעלי מקצוע שדרת העסקים
המומלצים אוכל ומסעדות
צור קשר ארכיון עיתונים
אזור הדרום אזור הצפון אזור המרכז אזור השרון
באר שבע אילת
עוטף עזה אשדוד
שדרות אשקלון
נהריה ועכו גולן גליל
  חדרה
  חיפה והקריות
ירושלים תל אביב יפו
פתח תקווה רמת גן-גבעתיים
מודיעין חולון-בת ים
ראשון לציון רחובות
   
נתניה הוד השרון
רמת השרון הרצליה
רעננה כפר סבא
חיפוש Local  
ראשי path delimeter רעננה path delimeter  העיר שלי path delimeter "היינו בשר תותחים"
העיר שלי

"היינו בשר תותחים"

אוהד לוביאניקר   24.09.2009
הוסף דף לפייסבוק שמור במועדפים
בקרב אחד ברמת הגולן במלחמת יום כיפור איבד גדוד תותחנים 405, 15 מחייליו. הסמג"ד, תת אלוף במיל' אורי מנוס, שקיבל ציון לשבח על שחילץ תחת אש את לוחמי הגדוד שנותרו בחיים, מספר על הקרב העקוב מדם
הזיכרון שהכי נצרב במוחו של אורי מנוס, תושב רעננה וסמג"ד גדוד התותחנים 405 במלחמת יום כיפור, הוא איך איבד בקרב אחד 15 חיילים.

היום (חמישי) יוקרן בערוץ 98 סרט שהופק ע"י הטלוויזיה הקהילתית של רעננה על אתר ההנצחה שהקים מנוס לחיילי הגדוד שלו שנפלו במלחמת יום כיפור בקרבות ברמת הגולן.

במלחמת יום הכיפורים העניק צה"ל ציון לשבח על אומץ ומנהיגות לתת אלוף מיל' אורי מנוס. הצל"ש ניתן לו לאחר שכסמג"ד גדוד התותחנים 405, חילץ תחת אש את לוחמי הגדוד שנותרו בחיים לאחר שטנקים סורים פרצו לעמדות הקדמיות של הגדוד, ובמטח של מספר פגזים חיסלו שלושה צוותים שלמים ואת הנגמ"ש של קצין הסיור ובסך הכל 15 חיילים.

אורי מנוס ורעייתו האמנית לביאה, תושבי רעננה, יזמו והקימו בשנה שעברה, במקום נפילת החיילים ברמת הגולן, אתר הנצחה ל-15 חיילי הגדוד שנפלו באותו קרב ו-21 חיילי הגדוד שנהרגו במלחמת יום כיפור.

הקמת אתר ההנצחה תועדה בסרט דוקומנטרי, שהפיקה הטלוויזיה הקהילתית ברעננה - "מבט רענן". הסרט מוקרן לראשונה כאמור היום (חמישי) לקראת יום הכיפורים בשעה 17:30 בערוץ 98 ובכל חודש אוקטובר בימי ראשון בשעה 17:30 ובימי חמישי בשעה 12:30.

הסורים מתקדמים לתוך רמת הגולן

אורי מנוס שירת במשך שנים ברמת הגולן כחייל, מפקד וקצין בתותחנים, ובמלחמת יום כיפור פיקד כסמג"ד על שתי סוללות תותחים של הגדוד שלו 405 למרגלות תל פרס, משם היו צריכים הלוחמים להעניק סיוע לכוחות קדמיים יותר הנלחמים מול הסורים. אך הסורים לא הרפו והתקדמו לתוך רמת הגולן.

מנוס גילה על בשרו ועל בשר הגדוד שלו כמה התקדמו הסורים אל תוך רמת הגולן, שהייתה בשליטת צה"ל, בלילה אכזרי אחד, במהלכו הוא מצא עצמו ביחד עם הגדוד שלו מטרים ספורים מול פלוגת טנקים סוריים שלא השאירה אף סיכוי לסוללות התותחים. רק אחרי שהפגזים הראשונים נחתו על הסוללה הקדמית הבין מנוס שלא מדובר בטנקים ישראליים, וברגע אכזרי אחד, איבד בבת אחת סוללה שלמה ו- 15 חיילים .

מנוס סיפר השבוע על הקרב ההוא ועל הזיכרון שנצרב במוחו עד היום. מנוס: "היינו בשר תותחים. הגדוד הוצב בדרום רמת הגולן ליד תל כאדר ואני פיקדתי על שתי סוללות של הגדוד. בסביבות עשר בלילה, במוצאי יום הכיפורים, התקרבו אלינו טנקים, אותם חשבנו בהתחלה לטנקים ישראליים. הארנו עליהם עם רנאורים (פנסי התותח) וצעקנו לעברם שהם פוגעים לנו בכל החיבורים והחוטים המקשרים את הצוותים לנגמ"ש המבצעים.

"לפתע הבחין קצין הסיור שלי שהיה בסוללה ב', הסוללה בעמדות הקדמיות, שעומדים מולו ומול ארבעה תותחים שלנו פלוגת טי 55, טנקים סורים, שלפתע הדליקו נורות תאורה ירוקות ומיד הפגיזו באש מדויקת. הנגמ"ש של מפקד הסוללה וקצין הסיור נפגעו ראשונים ונהרגו במקום ופגזים נוספים פגעו וחיסלו את שלושת הצוותים הנוספים של הסוללה. אני עמדתי בעמדות האחוריות עם המפקדה וסוללה א' של הגדוד ולשם הצליחו להגיע אליה הניצולים של סוללה ב' בלי 15 מחבריהם שנהרגו בהפגזה".

הנסיגה לכיוון הכנרת

נוכח האיום של הטנקים הסוריים הדוהרים לעבר הסוללה שנותרה, עמדה בפני הסמג"ד אורי מנוס דילמה האם להמשיך במשימת הסיוע למוצבים, או להיחלץ לאחור ולנתק מגע מהטנקים הסוריים.

מנוס: "מפקד הגזרה, מח"ט 188 יצחק בן שוהם, הבהיר לי כי אנחנו מוקפים טנקים סוריים, על ציר הנפט היורד מהרמה ומכל הכיוונים, ולכן אין לסכן את יתרת הגדוד והוא העדיף לשלוח אותי לכיוון הכנרת כדי לתפוס עמדות ירי בטוחות יותר. בחרתי לנוע בשביל צר בנחל בזלת, שם טיילתי עם אשתי באחת השבתות לפני המלחמה והכרתי אותו. במהלך כל הלילה הובלתי, בגופייה לבנה, ברגל, את הסוללה שלי מבלי להתגלות. הגענו עם סוללה א' לתל בזק ומשם עם שחר יום ראשון פתחנו באש להגנת מוצבי הגזרה הדרומית.

"ביום ראשון בבוקר, הותקפנו שוב על ידי טנקים סוריים ושוב החלפנו עמדות. כשהסורים החלו לפגוע בנו במדויק, נאלצנו לסגת מרמת הגולן עד לעמק הבטיחה. תכננו לנוח, להצטייד במזון, מים ותחמושת שחסרו לנו, אך הספקנו בקושי להעמיס מספר פגזים, כאשר התקבלה הפקודה לחבור מיד לגדוד שריון מילואים ולנוע אתו במעלה גמלא. פשוט לא הייתה בררה, ביום ראשון בצהרים, הייתה סוללה א' כוח התותחנים היחיד בדרום רמת הגולן" .

במקביל, לחמו חיילי גדוד התותחנים 405 בגזרה הצפונית, בקרבות הבלימה עם חטיבה 7, בפיקודו של מג"ד הגדוד אריה מזרחי, וזאת, עד להגעת כוחות המילואים. לאחר שכוחות המילואים הגיעו לשטח רמת הגולן והתפרסו בה עבר צה"ל למתקפת נגד בעומק שטחה של סוריה, אך עד אז כאמור שילמו בחייהם עשרות חיילים סדירים, ביניהם חיילי הגדוד של אורי מנוס, גדוד 405".

מנוס: "במלחמה למדנו על בשרנו שצריך תמיד להיות מוכנים לכל הפתעה וצרה שלא תבוא. אסור אף פעם להיות שאננים, ויש זמנים שאי אפשר לבטוח באף אחד".

אתר הנצחה לזכר הנופלים

אתר ההנצחה שהקימו אורי מנוס ואשתו לביאה מנוס נחנך כאמור בחוה"מ סוכות בשנה שעברה במעמד אלופים וסגני אלופים, מפקדי הגדוד לדורותיו ובני המשפחות השכולות, וכן חיילי הגדוד בעבר ובהווה. האתר הוקם שלושה קילומטרים מגבול סוריה, מצפון מזרח לתל הדמים של הגדוד, תל פרס. האתר תוכנן כשהעיקרון שהנחה את לביאה מנוס הוא השתלבות המוצגים בנוף הטבעי של רמת הגולן.

במרכז האתר ניצבים שני לוחות בזלת, עליהם חרוטים שמות הנופלים וסיפור הגדוד במלחמה ולידם עמוד להבת יזכור לזכר הנופלים. בעורף המתחם ניצב דומם מייצג עץ מברזל ממנו יוצאים 21 ענפים, כמספר נופלי הגדוד.
העץ הדומם מבטא את עוצמת החיים הצעירים שנגדעו טרם זמנם. עצי הצפצפה התוחמים את האתר מסמלים את המשכיות החיים. עץ הצפצפה נבחר בהיותו צומח ברחבי רמת הגולן, נוסק לגובה ומסמל את המשכיות החיים. 21 אבני בזלת הגולן המשתלבים באתר מבטאים גם הם את עוצמת הקשר של הנופלים עם האדמה ומולדתם.
תא"ל אורי מנוס גייס לבדו כסף למימון הקמת אתר ההנצחה באמצעות פנייה אישית במכתבים לחבריו הוותיקים מהגדוד ועמותת "יד התותחנים". מנוס קיבל עזרה ועידוד גם מאנשי יישובי רמת הגולן הסמוכים לאתר ההנצחה כמושב אלוני הבשן, שסיפק מים לעצי הצפצפה באתר ומרום גולן, שגם הוא תרם לבניית האתר.

בסרט שמוקרן היום ובמהלך החודש הקרוב בערוץ 98 מסופר סיפור הגדוד והקרבות בהם שותף במלחמת יום כיפור וכן סיפורים של הנופלים וסיפור הקרב הנורא בו איבדו את רוב חבריהם באותה מלחמה. כמו כן מסופר על תהליך הקמת האנדרטה לחיילי הגדוד.

מנוס קיבל אחרי המלחמה צל"ש על הפגנת אומץ, תושייה וכושר החלטה, בכך שהצליח למלט את ניצולי הגדוד שלו מהטנקים הסורים שהקיפו אותו מכל עבר ברמת הגולן, כשהם נותרו הכוח היחידי של צה"ל באזור. בחסות החשיכה, ללא אורות רק"מ, כשלגופו גופיה לבנה בלבד הוביל מנוס ברגל את כל הסוללה דרך שביל חשוך עד למורדות רמת הגולן, אל עמק הבטיחה. שם פגשו בכוחות המילואים של צה"ל.

ohad@local.co.il


אתר ההנצחה לזכר הנופלים
 
צילום: פרטי
חדשות
כאלף בני אדם נפגעים מדי שנה בתאונות דרכים בכבישים רטובים בערים
כך עולה מנתונים של עמותת ''אור ירוק''. עוד עולה מהנתונים כי בירושלים מספר הנפגעים הגבוה ביותר בתאונות דרכים בכבישים רטובים או מכוסי בוץ
פוליטיקה מקומית
הפוליטיקה של רעננה
מי חזר לרעננה? מה עשה סגן ראש העירייה איתן גינזבורג בבית המשפט העליון? ומה השמועה שנפוצה השבוע בקבוצות הפייסבוק של רעננה?
העיר שלי
"שלום, אהבה והבנה"
בנק מרכנתיל נתן השנה את חסותו לתחרות "פוסטר השלום", אותה מקיים ארגון ליונס הבינלאומי. סמנכ"ל ומנהל החטיבה הפיננסית בבנק: "כבנק הפעיל בכל רחבי הארץ ובקרב כל המגזרים אנו חשים שמחה רבה במתן חסות לאירוע שמסמל שלום אהבה והבנה"
המומלצים
הנוכל
מה מצא המנעולן המורשה אמיר הראל, בדירה שאת מנעולה הוא התבקש לפרוץ?
רכילות
רעננה מרכלת
מי נפגש עם מי, מי נראה איפה, ועל מה דיברו בשבוע האחרון ברעננה
ספורט
התרעננו
לאחר ארבעה הפסדים וללא ניצחון העונה, פגשה רעננה בדרבי חם של השרון את א.ס. רמה''ש לעיני כ-800 צופים נלהבים באולם מטרווסט ברעננה. בסיום רעננה חגגה לראשונה עם ניצחון 83:91
טורים ודעות
בעיית כוח אדם
עכשיו עמדה למול עיניי הדילמה, מה עושים? שהרי האתיקה המקצועית לא מאפשרת לי לבצע את העבודה כי הנעקב הנו לקוח שלי ואפילו לקוח טוב
פרסום בלוחות מקומיים
 עסקים ברעננה
אלי ומשה E&M - עיצוב שיער רעננה
דר ארוין סולומון - רפלקסולוג
יעוץ, טיפול והנחיית קבוצות - אביחי אבידור
האוליווד - Howlywood
גולן נדל''ן
 מסעדות ברעננה
שוגר - בית קפה וקונדיטוריה תוצרת ביתית
פיצה שעורה - לחם שעורה
הס נקניקים - Bistro Hess
נג'ימה מטבח ישראלי
פיצה שעורה - לחם שעורה
ראשי | אודות | תקנון שימוש | לוחות מקומיים | עסקים מקומיים | אינקס עסקים | הפוך לדף הבית
אודות דובדוב | רישום למועדון עסקים | אינדקס עסקים | מפת האתר | כתבו לנו | בניית אתרים | פרסום במקומונים | פרסום באתר
This page was generated in .84 seconds.