Local העיר שלי
נר זיכרון
(תמונה להמחשה בלבד)
צילום: ארכיון

"ניצולי השואה מעצבים זיכרון ובונים מדינה"

עיריית רמת גן תציין את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בשורת אירועים. האירועים ייפתחו בערב יום השואה, יום רביעי ה-11.4.18, בשעה 19:30, עם תחילת העצרת המרכזית בתאטרון רמת-גן

כמדי שנה מציינת עיריית רמת-גן גם השנה את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. האירועים ייפתחו בערב יום השואה, יום רביעי ה-11.4.18, בשעה 19:30, עם תחילת העצרת המרכזית בתאטרון רמת-גן. האירוע, בהנחיית נועם גילאור, ייערך השנה בסימן "ניצולי השואה מעצבים זיכרון ובונים מדינה - 70 שנה למדינת ישראל". הטקס ייפתח בהקראת תפילת יזכור ולאחריו ייערך טקס הדלקת משואות. הכניסה לעצרת עם כרטיסים בלבד. הסדרי תנועה לאירוע מפורסמים באתר העירוני - www.ramat-gan.muni.il

במקביל לטקס המרכזי, ייערך במרכז הצעירים "הקומה השנייה" האירוע "זיכרון בסלון", במסגרתו ייערך מפגש עם איש עדות, ניצול השואה דוד זלץ. חלקו השני של הערב יכלול הקראת סיפורים קצרים של פרויקט "סיפורי גבורה" ודיון פתוח על מקומה של השואה בחיינו כיום. האירוע מיועד לגילאי 35-18, בהרשמה מראש באתר העירוני או בעמוד הפייסבוק של הקומה השנייה.

להלן טקסי הזיכרון שיקיימו תנועות הנוער בעיר:
צופי רעים-קריניצי, רחוב המשורר 27 | 19:00
צופי אפעל, רחבת בית הספר | 19:00
צופי רמת-חן, מגרש השבט | 20:00
צופי עלית, מגרש הראשונים | 20:00

למחרת, ביום השואה, יום חמישי ה-12.4.18, יתקיימו טקסים לזכרם של קורבנות השואה בכל בתי הספר בעיר. בגני הילדים יילמד נושא השואה בהתאם להנחיות משרד החינוך. הגננות ינחו את הנושא ברגישות ובהתאם לגיל התפתחות הילדים, דרך סיפורים ושירים, אשר דרכם יוכלו הילדים להביע את רגשותיהם.

אירועים נוספים שיערכו בעיר:

ההצגה "יומנה של אנה פרנק" :הצגה מבית תיאטרון בית צבי המבוססת על הספר "אנה פרנק: יומנה של נערה", שתורגם למעל 50 שפות ונמכר בעשרות מיליוני עותקים. בימי מלחמת העולם השנייה, נערה יהודייה ומשפחתה נאלצים להסתתר במחבוא סודי על מנת לשרוד מזוועות הנאצים ברחבי אירופה. ההצגה מתארת שנתיים בהן חיה המשפחה במחבוא, על שלל רגעי הפחד והשמחה, התקווה ואובדנה. הלבטים והקשיים של נערה מתבגרת, מוצגים לצד אימת המלחמה והמאבק לחיים. ההצגה פתוחה לתושבי העיר ללא תשלום בערב יום השואה, בשעה 20:00. מועדי הצגות נוספים מפורסמים באתר העירוני ובאתר בית צבי.

עדות מפיה של בת הדור השני לשואה: ביום חמישי ה-12.4.18 בשעה 19:30, בבית יד לבנים תינתן עדות מפיה של אירית שגיא, ביתה של אווה קרצובסקה, פרטיזנית, אבירת צלב הזהב הפולני, שנפטרה לאחרונה בגיל 94 שנים. את האירוע ילווה בשירה ובנגינה תום חודורוב. הכניסה חופשית - הקהל מוזמן.

נכון להיום, מתגוררים ברמת-גן כ-4,000 ניצולי שואה, כאשר אחוז ניכר מהם איננו ממצה את זכויותיו בחוק. בכדי לוודא כי כל ניצול שואה תושב העיר ממצה את כל הזכויות וההטבות להן הוא זכאי, היחידה להתנדבות במחלקת משאבי קהילה מפעילה את פרויקט "חיים בכבוד". במסגרת הפרויקט ניתן סיוע משפטי בידי עורכי דין מומחים בתחום זכויות ניצולי שואה ומתנדבים מקצועיים, הן במוקד הפרונטלי והטלפוני והן בביקורי בית במקום מגוריהם של הניצולים. שווי הסיוע אשר ניתן לניצולים עד היום עומד על מיליוני שקלים. לקביעת פגישה ובירורים בנושא זכויות יש לפנות ל"חיים בכבוד", רחוב ביאליק 32, קומה א', טלפונים: 03-5295750, 03-6126724. המוקד פתוח בימי שני ורביעי בין השעות 14:00-10:00. יש לתאם פגישה מראש.

בנוסף, מחלקת תרבות ופנאי לאזרחים ותיקים מפעילה מועדונים חברתיים ייעודיים לניצולי שואה. מרכז "עמך רמת-גן" מספק לציבור ניצולי השואה ולבני משפחותיהם טיפול פרטני/קבוצתי, בדגש על תחום הטראומה. המחלקה לרווחת הגמלאי מקיימת מספר פרויקטים, בהם: תיעוד סיפורם של ניצולי שואה יוצאי צפון אפריקה ועיראק; תכנית סל"ב - סל שירותים בבית לניצול שואה; חגיגת בר/ת מצווה בכותל לניצולי שואה ותלמידים כיתה ז' מבית הספר "עליות", בשיתוף אגף החינוך ויחידת ההתנדבות באגף. מרכזי היום מפעילים תכניות מגוונות לתיעוד סיפורם של ניצולי שואה, חלקן תוצר של קשר עם תלמידים.

ראש עיריית רמת-גן, ישראל זינגר: "עיריית רמת-גן פועלת בכל ימות השנה לסייע לניצולי השואה תושבי העיר ולהזכיר להם שהם אינם לבד, הם חלק ממערכת תומכת, המוקירה אותם לא רק בימי הזיכרון לשואה ולגבורה, אלא בכל יום ויום בשנה".