Local העיר שלי
שער בית ספר הדר
שער בית הספר הדר. השכנים נועלים את השערים על דעת עצמם
צילום: אלן שיבר

"לא יתכן ששכנים ינעלו על דעת עצמם"

הורים לילדים בבית ספר הדר מלינים על כך שמזה מספר שבועות נועלים תושבים הגרים בסמוך לבית הספר הדר, על דעת עצמם, את שערי בית הספר בשעות אחר הצהרים ובסופי שבוע, במטרה למנוע שימוש במגרשים שבשטח בית הספר

הורים לילדים בבית הספר היסודי הדר מתלוננים על קומץ תושבים המתגוררים ברחובות הסמוכים (בועז, אוורבוך וסולד) אשר לטענתם נועלים על דעת עצמם את שערי בית הספר בשעות האחר הצהריים ובסופי שבוע וזאת כדי למנוע מילדים לשחק במגרשי בית הספר.

לבית הספר שני שערים, ברחוב אוורבוך וסולד, אשר אמורים להינעל מדי יום חול בשעה 23:00 בלילה ולהישאר פתוחים במהלך סוף השבוע וזאת על מנת לאפשר שימוש במגרשים.

לטענת ההורים, התופעה של נעילת שערים באופן פיראטי החלה כבר בשנה שעברה, אבל התחזקה לאחרונה כפי שסיפר השבוע שי קוריאנסקי, הורה לתלמיד בבית הספר: "לפני מספר שבועות פנתה דיירת סמוכה לקבוצת ילדים ששיחקה בשעות אחה"צ בבית הספר ופשוט גירשה אותם בשעה 16:00 והודיעה להם כי היא נועלת את שער בית הספר. ידוע לנו גם על מקרים ששכנים הזמינו פיקוח לילדים ששיחקו בשעות אחה”צ, המותרות ע"פ החוק. אני אישית הייתי עד למקרה כזה, ורק לאחר התערבות ההורים במקום התאפשר לילדים לחזור ולשחק בשטח בית הספר”.

עירית בר, אמא לילד בבית הספר, מוסיפה: "בארבע השבתות האחרונות בית הספר היה נעול פעמיים על ידי שכנים. כשזה קורה ההורים מזמינים פקחים שמגיעים ומתברר שזה לא מנעול של העירייה. לא יתכן ששכנים ינעלו על דעת עצמם. אנחנו לא נסכים לכך ולא ניתן לזה לקרות".

ההורים החליטו לערב את העירייה בנושא ולפני כחודש וחצי נערכה פגישה בינם לראש העירייה, אבי גרובר, ולמנכ"לית העירייה, שירלי פאר יגרמן.

קוריאנסקי: "החלטנו לבדוק מהן בדיוק המגבלות, ככל שקיימות, מול העירייה. במהלך הפגישה הוציאה המנכ"לית מסמך שמבהיר מתי שערי בית הספר צריכים להיות נעולים ואשר סותר את טענות השכנים".

מדובר על נוהל שימוש באולמות ומגרשי ספורט עירוניים שיצא לפני כשלושה חודשים ובו מצוין כי שעת נעילת שערי בתי הספר היא בשעה 23:00.

מתברר שהתושבים מתבססים על פסק דין של בית משפט משנת 1976. עירית בר מסבירה: "בשנת 1976, כשדיברו על הקמת בית הספר, שאכן הוקם שנתיים מאוחר יותר, נעשתה עבודה הכנה ויצא פסק דין של בית משפט שדיבר על איסור לשחק בין השעות שתיים לארבע ובימי המנוחה במגרש הצמוד יותר לרחוב סולד בלבד. לא קיימות מגבלות בפסק הדין על שאר שטח בית הספר. מאז עברו הרבה שנים כולל הקמת צהרון. העירייה מכירה את פסק הדין וקבעה במפורש את שעות נעילת שערי בית הספר ולכן אנו מצפים שעל פי זה הדברים יתבצעו".

קוריאנסקי מוסיף: "אנחנו דורשים מקומץ הדיירים לא לקחת את החוק ידיים. בסוף כולנו חלק מאותה קהילה ואין לנו עניין בריב שכנים, אך יחד עם זאת אנו נעמוד על זכותם של ילדנו ליהנות משטח בית הספר בשעות הפנאי, שטח המהווה אחוז ניכר משטחי המשחק העומדים לרשות ילדי הרובע ולא ניתן לאף אחד לגזול זאת מהם אם על ידי נעילת שער או פעולה לא חוקית אחרת. לא יתכן שאזרחים לוקחים את החוק לידיים על חשבון הילדים שלנו".
בר גורסת כי מדובר בתופעה שמשתרשת יותר ויותר ברחבי רמת השרון: "בשנים האחרונות קיימת בעיר מגמה של יותר ויותר להשתיק את פעילות הילדים. ככה היה גם בעניין מתקני המים בפארק וככה זה גם אצלנו בבית הספר. חשוב שהילדים ישחקו לפי החוק ויממשו את זכותם. אין לנו ריב עם השכנים אבל לא ניתן להם לקחת את החוק לידיים. הם צריכים לכבד את החוק, כפי שהם דורשים מאיתנו".

מהעירייה נמסר: "העירייה רואה בחומרה את המקרה והנושא הועבר לטיפול מערכתי באגף הביטחון בכדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. כעיקרון, העירייה אינה רואה את קול שמחת ילדים המשתעשעים כדבר רע, כל עוד זה נעשה בשעות הפעילות המותרות".

sharony@local.co.il