Local העיר שלי
בית כנסת בר יוחאי פב 2017
בית הכנסת בר יוחאי, יש או אין ישיבה?
צילום: אלן שיבר

יש או אין ישיבה בבית הכנסת בר יוחאי?

תלמידי ישיבת ההסדר שפועלת בבית הכנסת החלו בשבוע שעבר להחתים את תושבי העיר על עצומה שקוראת לראש העירייה לפעול נגד מסע ההסתה, שקיים לדבריהם, נגד ישיבת ההסדר

תלמידי ישיבת ההסדר בבית הכנסת בר יוחאי שברחוב בית גוברין בשכונת מורשה החלו ביום רביעי שעבר להחתים בשכונת מורשה ובמרכז העיר תושבים על עצומה שקוראת לראש העירייה לעצור את ההסתה, שקיימת לטענתם, נגד הישיבה. כזכור, נושא קיומה או אי קיומה של ישיבה בבית הכנסת בר יוחאי הוא נושא שנמצא מזה זמן רב על סדר היום הציבורי ואף הגיע לערכאות משפטיות.

בעצומה עליה החתימו תלמידי ישיבת ההסדר נכתב: "ישיבת ההסדר רמת השרון פועלת כחלק מקהילת תושבי העיר קרוב לעשר שנים. בין בוגריה לוחמים, קצינים ומפקדים קרבים. היא מעודדת שירות צבאי ועוסקת בעשייה חברתית ענפה ומשמעותית בשכונת מורשה לצד לימוד תורת ישראל. הבחירות המתקרבות גורמות לחלק מהגורמים הפוליטיים לפתוח במסע הסתה דווקא נגד ישיבת ההסדר כהזדמנות לחולל ריב שנאה ומדון בין תושבי העיר לצרכים אישיים ופוליטיים. אנו מבקשים ומצפים ממך כראש העירייה של כולם לפעול נגד מסע ההסתה ודווקא בעת הזו לתת גיבוי מכובד וראוי לכל ארגון ומוסד חינוכי המעודד סובלנות, מעורבות חברתית ותרומה לביטחון המדינה. אין לנו עיר אחרת. אין לנו ארץ אחרת".

בראיון שהעניק ראש העירייה אבי גרובר ל"קול ברמה" לפני שבועיים הוא ענה בתשובה לשאלתנו בנושא: "אני לא אתן לגורמים מחוץ לרמה"ש לשנות את אופייה של העיר. היה פסק דין שפסק כי יש לפנות משם את הישיבה. מצד שני, בפסק הדין נאמר שמותר ללמוד תורה ומחשבת ישראל בתוך בית הכנסת. יש לי דו"חות פנימיים של הפיקוח אצלנו שאומרים שאין במקום ישיבה מאחר ואין מטבח ולינה במקום. זאת הסדרה משפטית שצריכה להיעשות ואנחנו נעשה זאת בצורה מסודרת לפי חוק בצורה יסודית. המצב היום הוא לא כמו שהיה לפני 5 שנים ואתה יודע שאני הייתי חלק מאותו מהלך להוצאת המטבח מהישיבה ועוד כמה דברים. כראש עירייה אני צריך לא רק לייצר כותרת אלא פתרון. אני לא חושב שרמת השרון צריכה ישיבה. אנחנו לא בית שמש ויש מקומות פתוחים בשבת. רמה"ש הייתה חילונית ותישאר חילונית וחופשית, לא אתן לזה לקרות".

בדף הפייסבוק של "רמת השרון חופשית" נכתב ביום רביעי שעבר: "עיריית רמת השרון והעומד בראשה טוענים שאין בבית הכנסת בר יוחאי ישיבה, אז הנה יצא המרצע מן השק. מה שראש העירייה מסרב להודות, באו תלמידי הישיבה והודו בפה מלא. בבית הכנסת בר יוחאי מתנהלת ישיבת הסדר! זה נוגד פסק דין מפורש של בית המשפט ולכן חובתו של ראש העירייה אבי גרובר לפנותם מתוך הישיבה הלא חוקית".

מישיבת ההסדר רמת השרון נמסר, "מול קבוצת פעילי מפלגה שהחלה בקמפיין בחירות ואשר משתמשת בישיבת ההסדר ככלי משחק בקמפיין פוליטי מול הנהגת העיר, עומדת קהילה של תושבים בעיר, שכל בניה משרתים כלוחמים בצה״ל, שרבים מחבריה מתנדבים בארגוני ההצלה והחסד לילות כימים כדי לתת מענה לכל קריאת מצוקה.

"מצאנו את עצמנו במרכזו של קמפיין הסתה פראי עם מוטיבים אנטישמיים מימי הביניים. האם במדינת ישראל אדם ירגיש רדוף בעירו רק בגלל היותו חובש כיפה או בגלל שיש אמונה בלבו?

"אנו רואים בחומרה רבה את הניסיונות לייצר סתירה כביכול בין דברי ראש העיר למתקיים במקום בפועל. בבית הכנסת לא מתקיימת פעילות לוגיסטית המאפיינת 'ישיבה' כמו בישול, פעילות משרדית, לינה וכו׳ אלא הוא משמש רק כמקום לתפילות וללימוד ככל בתי הכנסת בעולם כולו. בדיוק כפי שאמר ראש העיר!

"חשוב לנו להדגיש כי אין לנו כל עניין במחלוקת. אנו מקווים לפתרון מהיר של הסוגיה בדרכי נועם ומאמינים שברצון טוב מכל הצדדים נוכל לשים קץ לפגיעה ברבים מתושבי העיר שחשים עצמם במרכזו של מסע רדיפה, על לא עוול בכפם״.

מהעירייה נמסר: בעירייה טרם התקבלה כל עצומה בנושא. אם וכאשר תתקבל עצומה כזו או אחרת, הנהלת העירייה תבחן את הנושא ביסודיות, כשלנגד עיניה, טובת כלל התושבים ברמת-השרון.

sharony@local.co.il