Local העיר שלי
רונדו אחלה נגד תכנית תעש מרס 2017
הרונדו נגד התכנית
צילום: פיני לירן

"נמשיך וניאבק בסוס הטרויאני הזה"

עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) ארגנה ביום שישי שעבר רונדו מכוניות ברחבי רמת השרון, הרצליה והוד השרון, במחאה נגד דחיית ההתנגדויות לתכנית מתחם תע"ש השרון. בעמותה מבטיחים להמשיך את המאבק בתכנית ומגבשים עתירה מנהלית אשר תוגש לבית המשפט

המאבק נגד תכנית תע"ש השרון, בעקבות החלטת המועצה הארצית על דחיית כל ההתנגדויות לתכנית ממשיך. לאחר שבשבוע שעבר (כמו שפרסמנו ב"קול ברמה") הודיעו ראשי העיריות של רמת השרון, הרצליה והוד השרון, על שיתוף פעולה בנושא ועל כוונה להגיש עתירה משותפת נגד החלטת המועצה לבית המשפט, ירד בסוף השבוע המאבק לשטח.

ביום שישי שעבר, ה-24.3.17, בשעות הבוקר המאוחרות, ערכה עמותת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון) רונדו מכוניות ברחבי רמת השרון, הרצליה, והוד השרון בכדי להעביר מסר חד וברור לפיו ציבור התושבים לא יסבול את הסכנות הבריאותיות הכרוכות בתכנית וייאבק בכל דרך אפשרית בכדי לא להיות שפן ניסיונות של תכנית הפוגעת, לטענת העמותה, באופן ברור וחד משמעי בבריאותו.

שיירת המכוניות המקושטות בשלטים וסיסמאות סבבה ברחובות הראשיים של הערים ועוררה תשומת לב רבה וקריאות תמיכה מצד נהגים, יושבי בתי הקפה והעוברים והשבים ברחובות. ראש עיריית הרצליה משה פדלון נכח ברונדו ובירך את התושבים ואת העמותה על הפעילות .

עמותת אחל"ה נלחמת כבר למעלה מעשור בתכנית תעש השרון לאחר שהתברר כי המדינה מקדמת תוכנית בנייה נדל"נית גרנדיוזית (מש/1) מבלי להתחשב כלל בתושבי האזור ומבלי לדאוג כראוי לניקוי זיהומי הקרקע החמורים, אשר לטענת העמותה קיימים ללא כל בתוך מתחם התע"ש.

התכנית הופקדה כבר לפני כארבע שנים וכאמור, לפני כשלושה שבועות התקבלה החלטת ועדת הערר שכופה על המדינה לשפר במקצת את ההתייחסות לזיהומים, אך לטענת העמותה, לא בצורה מספיקה.

התעלמות מנושא זיהום הקרקעבאחל"ה אומרים השבוע כי, מפעלי תע"ש השרון, בבעלות המדינה, אשר שפכו בהתנהלות פושעת משך שנים, פסולת קטלנית לקרקע. היוו ומהווים מפגע אקולוגי ובריאותי קשה לתושבי הסביבה.

עוד טוענים בעמותה כי, תכנית מתאר מש1 אינה מתייחסת ברצינות הראויה לנושא זיהום הקרקע, מתעלמת מאוכלוסיית היישובים הסובבת אותה ומפנה לה עורף כאילו לא הייתה. התכנית יוצרת עיר חדשה, כאשר הערים בסביבה משמשות לה חצר אחורית. רמת הזיהום בקרקע גבוהה ביותר וחשיפת החומרים הרעילים והמסרטנים באוויר בקרקע ובמי התהום עלולה להוות סכנה בריאותית קשה לאוכלוסיה של מאות אלפים ברדיוס של קילומטרים בודדים.

"התכנית הנוכחית מונעת בעיקר מהיבטים נדל"ניים ושיקולים שאינם לוקחים בחשבון את הציבור הקיים הכולל כ- 300,000 תושבים מסביב למתחם, לכן התכנית היא רעה חולה לציבור בכל ההיבטים המרכזיים: זיהום כבד וסכנה לבריאות הציבור, תכנית תחבורה לקויה ואי שמירה על ערכי טבע ושטחים ירוקים. התכנית הרעה מעמידה את הציבור עם הגב לקיר ומחייבת מלחמה על הבית", מממשיכים ומציינים בעמותה.

תכנית מיושנתבאחל"ה מציינים כי התכנית שאושרה תוכננה לפני כ-20 שנה ומציגה תפישות עירוניות מיושנות. בעוד ששלוש הערים סביב התכנית מתכננות תכניות מתאר חדשות וחדישות תוך שיתוף הציבור לפיהן אלפי דירות חדשות יתווספו בתוך תחומי הערים תוך תהליכי התחדשות עירונית תכנית זו נשארת כשהייתה- ישנה, ללא חזון ומתעלמת מציבור מאות אלפי התושבים שסביבה.

בנוסף נטען כי, התכנית היא תכנית ארצית ותוכננה ללא שיתוף העיריות שבתחומן היא אמורה להיות מוכלת. אין בה אפשרות לקיים חיי קהילה, אין חתכי רחוב פעילים ומזמינים שמאפשרים ללכת בהם והיא מהווה אסון תחבורתי עבור תושבי הסביבה שכן היא נשענת על תשתיות התחבורה העמוסות ממילא . הוספת אלפי כלי רכב לעומס הקיים כיום תיצור גיהינום תחבורתי.

רוני רום- יו"ר אחל"ה: "זו תכנית מסוכנת שאינה מביאה בשורה או פתרון לתושבי הסביבה. אנו נמשיך ונאבק בסוס טרויאני זה ונדרוש שוב- סקר קרקע קודם לתכנון, וניאבק על שיתוף הציבור בתכנונה, על פתרונות תחבורתיים הולמים ועל שמירה מקסימאלית על השטחים הירוקים. העמותה מתכוונת להמשיך במאבקה ובימים אלה מגבשת עתירה מנהלית אשר תוגש לבית המשפט.

"אנו מצרים על כי שלטונות המדינה, מנהל התכנון ורמ"י בחרו לקדם את התכנית ולהתעמת אתנו בבתי המשפט במקום להתדיין לגופו של עניין ולאפשר מענה הולם שיגן בראש וראשונה על בריאות הציבור. לא ננוח ולא נשקוט עד כי נהיה סמוכים ובטוחים כי בריאת הציבור מוגנת ומטופלת בצורה מיטבית וכי לא ייווצר מצב בו ננשום גזי קרקע מורעלים ואבק המזהמים ללא ניקוי קרקע ראוי ויסודי כפי שמשתמע מתוך התכנית המקודמת בימים אלה. אחל"ה קוראת לציבור להצטרף להגנה על בריאותו".