Local העיר שלי
דורית קרסו (סטודיו פתוח)
דורית קרסו משתתפת באירוע
צילום: עצמי

חגיגת אמנות מקומית ברמת השרון

בשני סופי השבוע הקרובים יתקיים בערי אירוע האמנות המקומית- "סטודיו פתוח", במסגרתו יפתחו 43 אמנים, מתחומי אמנות שונים, את בתיהם וסדנאותיהם ויציגו את עבודותיהם לקהל הרחב

חגיגת אמנות מקומית תתקיים בשני סופי השבוע הקרובים ברמת השרון. העירייה מקיימת זו השנה ה-14 ברציפות את אירוע האמנות המקומית- "סטודיו פתוח", במסגרתו אמנים ויוצרים מקומיים פותחים את בתיהם וסדנאותיהם בפני הקהל הרחב. האירוע, שכבר הפך למסורת ייתקיים במעמד ראש העירייה, אבי גרובר ובהשתתפות 43 אמנים במגוון דיסציפלינות אמנותיות.

בשנים האחרונות מצאו בעירייה לנכון להתאים את האירוע לעידן התקשורת הדיגיטלית ולשים את הדגש על חוויית המבקרים: לשם כך מחלקת התרבות בחרה במהלך אסטרטגי, באמצעות השימוש בטלפון הנייד ובאפליקציות כאמצעי לשיווק האירוע והעצמת חווית המבקר. בעזרת מפה אינטראקטיבית, יתאפשר חיבור בלתי אמצעי בין המבקר ליוצר, דבר שיקל ויקצר את זמן הגעה לבתי האמנים ובדרך זו ניתן לתכנן את הסיור בין בתי האמנים. בעזרת הטלפון הנייד ניתן להגיע לכל בית אמן בדרך הקצרה והפשוטה ביותר, ב-3 לחיצות: נכנסים בטלפון הנייד לאתר התרבות של רמת-השרון TRH.CO.IL , לוחצים על ריבוע "סטודיו פתוח", (נפתחת רשומה של כל האמנים בסדר אלפבתי), לוחצים על כתובת האמן (בצבע אדום) ומשם בעזרת אפליקציית הwaze - תנווטו לבית האמן.

ראש העירייה, אבי גרובר: "אנו מבקשים להודות לאמנים וליוצרים המשתתפים על נכונותם לאפשר כניסה לתחום הפרטי שלהם, דבר שאינו מובן מאליו ועל הזכות הגדולה שהם מעניקים לתושבי העיר. המפגש הבלתי אמצעי של הקהל עם האמנים ויצירותיהם מבטיח למבקרים חוויה יוצאת דופן".


עם האמנים שיפתחו את בתיהם נמנים דורית קרסו יעל ארליכמן, מיקי ברנדט, הגר קדימה, יהושע גריפית

דורית קרסו- צבעוניות עזה אך מונוכרומטית

יוצרת ופסלת אשר באמצעות מגוון חומרים, מציגה בתערוכה זו מגוון פסלים הנע מדמויות פיגורטיביות, נטורליסטיות ועד לדימויים מופשטים מתומצתים באמירתם. החוט המקשר בין העבודות הוא האדם, נשים, גברים ומה שביניהם. זאת לצד פסלי בעלי חיים המלווים אותה . קרסו מציגה גם ציורים שבעת יצירתם הושפעה מעולם המיסטיקה והרוח, לכן נמצא שם מערבולות וסערות לצד שקט שלווה, כל אלו בצבעוניות עזה אך מונוכרומטית .

יעל ארליכמן – יצירות מלאות רגש

יעל ארליכמן: "במסגרת סטודיו פתוח רמת השרון בערב ראש השנה, מתקבצים להרמת כוסית בביתי, המשמש לי סטודיו /גלריה. זוהי הזדמנות למפגש הכרות עם עבודותיי החדשות, פסלי ברונזה שזה עתה יצאו מתנור בית היציקה המצטרפים לפסליי משנים עברו. את פני הבאים יקבלו בחיוך רחב '״לוטה רוכבת על צב', 'ברטה' נחה על כורסא, 'לוסי רועת האווזים', '״מאמה איטה' נושאת זרדים על גבה ועוד דמויות רבות הממלאות את הגן ומרחבי הבית. דמויות דשנות, שדופות, גבוהות ונמוכות, ספוגות בהומור, אופטימיות, יצריות ומלאות רגש. הפיסול בחימר משמש עבורי אמצעי ביטוי לאהבת האדם. אני מטפלת בכל קפל וקמט ויוצרת טיפוסים שכל המתבונן בהם מופתע, מחייך ותוהה לפשר הסיפור שעומד מאחוריהן".

מיקי ברנדט – צילום ערי רפאים

הצלם מיקי ברנדט מספר כי, "צילום זו אהבה גדולה שלי כבר יותר מארבעים שנה. אחד הנושאים שמרתקים אותי הם ערים נטושות או ערי רפאים וצילמתי כבר כמה כאלה בפינות שונות של העולם. לפני כחודש, הגעתי לעיר נטושה בנמיביה בשם קולמנסקופ, והסיפור שלה הוא כזה: בשנת 1907 גילה אחד מעובדי הרכבת המובילה מהעיר לודריץ בדרום מערב נמיביה יהלום. בעקבות הגילוי הגיעו לאזור מחפשי יהלומים גרמנים רבים והקימו עיירה בשם קולמנסקופ (Kolmanskop). שבתיה נבנו בסגנון אדריכלי האופייני לגרמניה. בעיירה הקטנה הוקמו בנוסף לבתי מגורים גם מבני ציבור רבים. בהם בית חולים, בית ספר, אולם באולינג, קזינו ועוד. בשנים הראשונות לאחר הקמתה שגשגה העיר ובשיאה התגוררו בה כ-340 תושבים לבנים וכ-800 פועלים שחורים, אך לאחר מלחמת העולם הראשונה וביתר שאת בסוף שנות העשרים היא החלה לדעוך עקב התדללות היהלומים באזור. בשנת 1954 ננטשה העיר סופית וחולות המדבר הנודדים חדרו לבתי עיירת הרפאים והשתלטו עליה".

הגר קדימה– מלחינה ואמנית

הגר קדימה היא היום היוצרת היחידה בישראל הפעילה מקצועית גם כמלחינה קונצרטנטית וגם כאמנית (ציור בצבעי דיו על מדיומים שונים). במהלך חמש השנים האחרונות הוצגו עבודותיה ב- 21 תערוכות, מהן 5 תערוכות יחיד. ד"ר קדימה היא זוכת פרס ראש הממשלה למלחינים בשנת 2003 והאישה הראשונה בישראל לקבל תואר דוקטור בקומפוזיציה. היא כיום אחת המלחינות הפעילות בישראל, מייצגת דרך קבע את ישראל בחו"ל ויצירותיה מוזמנות ומבוצעות על ידי אנסמבלים כליים וקוליים בארץ ובעולם.

ד"ר קדימה הייתה מרצה למוזיקה במכללת לוינסקי לחינוך במשך 24 שנים והקדישה רבות להעצמת דור צעיר של מלחינים ומורים למוזיקה. בנוסף, חלק מפעילותה האמנותית הוקדשה לתמיכה בדו קיום של יהודים וערבים בישראל – הן ביצירות מפרי עטה והן בפרויקטים משותפים. בשנת 2000 הקימה את "פורום המלחינות בישראל" וכיהנה כיושבת הראש הראשונה שלו. היא פועלת מזה שנים רבות להעצמת מלחינות ישראליות בתחום המוזיקה העכשווית הקונצרטית, ולהשתלבותן הטבעית בנוף המוזיקלי הישראלי.

יהושע גריפית- אספן של דימויים

יהושע גריפית, צייר. בוגר האקדמיה לאמנות בפירנצה, שעבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד במוזאונים ובגלריות בארץ ובחו"ל. גריפית מתכתב לאורך השנים עם מושגים וזרמים מעולם האמנות הבינלאומי, ציוריו הנעים בין ריאליזם מוחלט למופשט ומתאפיינים בריבוי ומגוון תימטי וסגנוני. ציוריו חושפים את המשיכה לבנאלי, הקיטשי, המלאכותי ועל כן, כונה על ידי אדם ברוך ז"ל "רוב של אחד באמנות הישראלית". לצד יכולתו ליצור חיבורים ויצורי כלאיים מתולדות האמנות, גריפית הינו וירטואוז של צבע ומכחול.

על עצמו מעיד גריפית: " אני אספן של דימויים מכל מקור אפשרי, אני מגיע לסטודיו ומתחיל לבנות ציור, תהליך העבודה הוא כשל קולאז', אבל ציורי: מפקיע את הדימוי מסביבתו הטבעית ומחבר לו דבר מה נוסף, לפעמים כתם, קו או כתב. הציור נראה כמו במת תיאטרון: חלק מואר, חלק ממוקד, חלקו בצל ובחלקו מרומז. מבחינתי הציור במיטבו דומה לשירה: לפעמים רזה ומדויקת, לפעמים דשנה וגולשת. אין לי העדפות. רוצה להיות מופתע מעצמי והסקרנות היא המניעה אותי להתייצב כל בוקר מחדש לעבודה בסטודיו. סטודיו פתוח מאפשרת לבאים התנסות מיוחדת במינה לראות העבודות מוצבות בסביבת מגוריו חבויות בתוך ג'ונגל הגינה והבית אשר מהווים במה נפלאה לחוויה תרבותית לכל המשפחה".

אבנר כץ- שפה פרטית משלו

אבנר כץ הוא אמן רב-תחומי, צייר, רשם, פסל, יוצר הדפסים מאייר/כותב ספרי ילדים. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד במוזאונים וגלריות בארץ ובחו"ל.

ציוריו של כץ, מתאפיינים בשפה פרטית משלו ומוטיבים חוזרים, גלריה של דמויות ושחקני מישנה הלקוחים מחיי היומיום בדמות ציפורים, כלבים,אופניים, עצים, יער וכולם משוטטים במרחבי הזמן והזיכרון. מעין אלגוריה על החיים, על המקום, על החלל. באמירותיו הציוריות יש מעין ערבוביה כמו בחיים - הגיון מחויך משולב באי הגיון.
כדבריו, "אני מנסה להגיע לראשוניות של הצורה, ציור מתחיל בצורה שמולידה צורה, שאני נותן לה להקרין את הקוד שלה. לכל צורה המונולוג שלה אבל כששמים אותן יחד מתחיל להיווצר דיאלוג".

סטודיו פתוח הוא הזדמנות חד פעמית לחזות ביצירותיו של אמן ייחודי המציג אוסף עבודות ישנות וחדשות המתאפיינות בציור על לוח עץ תוך גילוף וחיתוך בעץ. אבנר כץ מתארח בביתו של הצייר יהושע גריפית, שני ציירים, שני עולמות, חוויה מקומית אחת.

שישי-שבת 9-8 בספטמבר וכן בשישי-שבת 16-15 בספטמבר בשעות: שישי 11:00-16:00 ושבת: 11:00-19:00. הקהל מוזמן לבקר, להתרשם וליהנות מהיצירות המקומיות. חלק מן האמנים אף יציעו את עבודותיהם למכירה.