Local חדשות
אבי גרובר פורמט חדש
אבי גרובר. בעייתיות באופן אישור התוכנית
צילום: אסנת קרסננסקי

ביהמ"ש: כניסת תוכנית מתחם תע"ש לתוקף לא צריכה להיות תנאי לפינוי זיהומים פעילים

על רקע עתירתן של עיריות רמת השרון והרצליה, בשיתוף עם עמותת אחל"ה קרא השבוע בית המשפט למדינה, בהחלטת ביניים, להתחיל בעבודות לטיהור הקרקע

בית המשפט המחוזי בתל אביב קרא השבוע למדינה להתחיל באופן מיידי בביצוע עבודות לטיהור הקרקע במתחם תע"ש. מדובר בהחלטת ביניים בעתירה שהגישו עיריות רמת השרון והרצליה בשיתוף עם עמותת אחל"ה, עמותת טבע ודין, החברה להגנת הטבע ועוד נגד ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה והוועדות המחוזית והמקומית המשותפת לתכנון ובנייה תע"ש השרון ורשות מקרקעי ישראל.

ההחלטה התקבלה לאחר שבספטמבר האחרון קבע בית המשפט כי התוכנית להקמת מתחם תע"ש לא תקבל תוקף עד לדיון מקדמי בעתירה שהתקיים בשבוע שעבר וזאת על רקע עתירתן של עיריות רמת השרון והרצליה, לפיה המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרו תוכנית להקמתן של 23 אלף יחידות דיור במתחם תע"ש, מבלי שנעשה סקר קרקע מקיף ביחס לזיהומים הקיימים בקרקע, באופן החושף כ-80 אלף תושבים לסכנות בריאותיות. זאת, על רקע זיהום קרקע מתמשך בשטחי המתחם.

השופטת מיכל אגמון גנן ציינה בהחלטתה כי, "בתיק זה לא התבקש צו מניעה ולא ניתן צו מניעה. החלטתי לאי כניסת התוכנית לתוקף הייתה עד לדיון היום והמשיבות יעשו כהבנתן".

במהלך הדיון טענה המדינה כי העתירה המתנהלת היא זו שגרמה לעיכוב בעבודות הטיהור ועריכת סקר זיהום, אולם על רקע קריאותיו של ראש עיריית רמת השרון, אבי גרובר, שלפיהן אין מניעה להתחיל בטיפול בקרקע, ציין בית המשפט כי לגישתו ניתן להתחיל בטיפול בזיהומים הדורשים פינוי מיידי עוד בטרם תכנס התוכנית לתוקף.
השופטת הוסיפה: "אני סבורה כי ככל שמדובר בזיהומים פעילים הדורשים פינוי מיידי, כניסת התוכנית לתוקף לא צריכה להיות תנאי לכך, שכן אין זה סביר שהמדינה בקרקע שלה, שהיא קרקע המוגדרת כקרקע של מפעלים בטחוניים לא תוכל לתת הנחיות לניקוי הקרקע ללא קשר לתוכנית שאמורה להיכנס לתוקף".
בנוסף, ובהמשך לטענות שבעתירה ביקש בית המשפט כי המדינה תשקול להקדים ולבצע סקר קרקע מלא במתחם שבתחום עיריית רמת השרון. בית המשפט ציין כי ביצוע סקר קרקע ובחינה של הגורמים המקצועיים, ילמד האם באמת התכנון מתאים (שכן ניתן לנקות את הזיהומים) או האם יש צורך בשינויים מרחיקי לכת, ושזה יהווה סוג של מקרה בוחן לגבי מתחם תע"ש השרון כולו.

אבי גרובר, ראש העירייה, אמר השבוע: "החלטת בית המשפט מצביעה על הבעייתיות באופן אישורה של התוכנית ובצורך הבהול לטפל בקרקעות המזוהמות ולקיים סקר מזהמים מקיף ויסודי, המספק תמונת מצב עדכנית ומהימנה ביחס לזיהום. העתירה שהגשנו נועדה להגן על בריאותם של תושבי רמת השרון ולהבטיח כי הקמת המתאם תצא לפועל רק לאחר קיום תסקיר וטיהור יסודי של הקרקע".

גיא קלנר, חבר המועצה, המוביל את ההתנגדות לתוכנית תע"ש במועצת העיר, אמר השבוע: "לצערי ההחלטה של השופטת אינה מספקת. מדובר בהתקדמות אבל לא בפתרון הבעיה. נושא התע"ש מורכב מכמה וכמה מגבלות שהולכות לפגוע ברמת השרון בנושאי תחבורה ותשתיות וגם בריאות הציבור וטיהור הקרקע לא הגיעו לכדי נקודה אופטימאלית. יש עוד הרבה עבודה לעשות גם ברמה המשפטית וגם ברמה הפוליטית והציבורית".

רוני רום, יו"ר תנועת אחל"ה (איכות חיים לתושבי השרון): "העתירה של עמותת אחל"ה שהוגשה על ידי עורכי הדין דני אברבנאל ואידן רגב ממשרד יגאל ארנון, מדגישה בעיקר את נושא בריאות הציבור אשר לדעתנו כמו גם לדעת הרשויות המקומיות ואדם טבע ודין הוזנח לחלוטין ויזכה לטיפול בהמשך אם בכלל. אנו דורשים כי יבוצע סקר קרקעות כולל ותסקיר השפעה על הסביבה לפני כל תוכנית ולא תדחה בדיקת הזיהומים לשלבי התוכנית השונים בייחוד לאור העובדה כי ידוע כבר עכשיו על פי סקרים חלקיים שנעשו כי גזי הקרקע זלגו אל מחוץ למתחם התעש. עמותת אחל"ה גיבשה את עמדתה תוך התייעצות עם מומחים מהשורה הראשונה בהם ד"ר שמואל ברנר שהיה בין היתר המשנה למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, פרפ' נדב אהרונסון ומומחה מחו"ל בעל שם וניסיון בינ"ל ד"ר פרנק קרג.

"המומחים טוענים מצד אחד כי התוכנית המוצעת על ידי המדינה מסכנת את בריאות הציבור ומצד שני טוענים המומחים כי חובה לבצע את הפעולות להגנה על בריאות הציבור לפני קידום התוכנית, טענות המומחים מודגמות בנהלי עבודה ובדוגמאות מחו"ל. התוכנית הנוכחית מונעת בעיקר מהיבטים נדל"ניים ושיקולים שאינם לוקחים בחשבון את בריאות הציבור הקיים הכולל מאות אלפי תושבים מסביב למתחם. התוכנית רעה לציבור ומסכנת את בריאותו. עמותת אחל"ה לא תשקוט ולא תנוח עד שהמדינה תיקח אחריות מלאה על הזיהומים, תבצע את הסקרים הנדרשים, תסיר את המפגעים ותוכין תכנית ברת קיימא ראויה לתושבים לימנו ולדורות הבאים".