Local העיר שלי
שירה אבין ודפנה והלץ לכנר
שירה אבין (מימין) ודפנה הולץ לכנר (משמאל) בויכוח שאחרי פיצוץ הישיבה
צילום: שרון יונתן

"מדוע העירייה אינה נותנת גיבוי למנהל בית הספר?"

ישיבת מועצת העיר רמת השרון שדנה בנושא התפטרותו של מנהל בית הספר קריית יערים, אילן גורסמן, הייתה סוערת ומלאת אמוציות. ההורים המצדדים במנהל האשימו את העירייה באי מתן גיבוי לגרוסמן וכינו את קבוצת ההורים שהובילה להתפטרותו: "קומץ ובעלת ממון"

המאבק של הורי התלמידים בבית הספר היסודי קריית יערים ברמת השרון הגיע השבוע גם למועצת העיר באחת הישיבות הסוערות שידעה המועצה בשנים האחרונות, ישיבה שהתפוצצה ולא הגיעה לסיומה.

כזכור, לפני כשבועיים התפטר מנהל בית הספר, אילן גרוסמן, מתפקידו, לאחר שלטענתו הוכפש וקיבל איומים מקבוצת הורים ובמקביל לא קיבל גיבוי מהעירייה. שאר ההורים, התומכים בו, קראו לו לחזור בו מהתפטרותו והשבוע הם החליטו להביע את תמיכתם במועצת העיר.

מי שעזרו להם היו חברי המועצה אבי גרובר ועידן למדן שהעלו הצעה לסדר ובה כתבו : "התמונה העולה כאן היא ברורה ואינה משתמעת לשתי פנים, מר גרוסמן גילה מנהיגות חינוכית וערכית כאשר ביקש להחיל בבית הספר קרית יערים ערכים של כבוד ומשמעת, תוך קידום המצוינות החינוכית וטיפוח הסביבה הלימודית של הילדים. על כך הוא ראוי להערכה ותמיכה.

"אך, כל אלה לא עזרו למר גרוסמן, כאשר הנהלת העירייה, בראשותך ראש העיר, שהנושא הובא לפתחה פעמים רבות, בחרה לתת, ולא בפעם הראשונה, לקומץ הורים, מקורבים וחזקים ככל שיהיו, את הזכות לקבוע מי ינהל את בית הספר ובכך להעביר מסר פסול להורים ולילדי בית הספר".

גרובר ולמדן כתבו בהצעת ההחלטה אותה הציעו: "מועצת העירייה קוראת למר גרוסמן למשוך את התפטרותו ולהמשיך בתפקידו כמנהל בית הספר קריית יערים, וכן להעניק למר גרוסמן את כל הגיבוי הדרוש לשם תפקודו כמנהל בית הספר, זאת לאור התמיכה הרחבה והגלויה לה הוא זוכה מההורים ומצוות ההוראה ולאור עמדתו הברורה של משרד החינוך".

לישיבת המועצה שהתכנסה באולם הישיבות בבניין העירייה ביום ראשון בערב הגיעו כ-25 הורים שרצו להבין מדוע העירייה לא תמכה בגרוסמן כאשר משרד החינוך הודיע כי מדובר במנהל שפעל במסירות למען תלמידיו ועשה רבות לנוכח האתגרים שעמדו מולו, וזאת, להבדיל, לאור תמיכתה הגורפת של העירייה במנהלת חט"ב עלומים, דליה שוהם.

הישיבה התפוצצה

ההורים עמדו בצד ובשקט אבל לאחר שאחת האימהות צעקה שקבוצת המתנגדים היא "קומץ ובעלת ממון" הודיעה שירה אבין, מ"מ וסגן ראש העירייה, כי להורים אין זכות דיבור במועצה.

אבין, שניהלה את הישיבה בשל היעדרותו של ראש העירייה עקב שהייתו בחופשה פרטית בחו"ל, וטל עזגד, סגן ראש העירייה, טענו כי הצעתו של גרובר היא פופוליסטית.
עזגד אמר לגרובר: "זה לא הפורום לדון בהתנהלותו של מנהל כזה או אחר. זה לא מכובד ולא ראוי. הקריאה שלך היא פופוליסטית ומטופשת. עשיתם דיון ציבורי פוליטי על גבי בן אדם. בית הספר והתלמידים לא מעניינים אתכם".

אבין הוסיפה: "אני לא מתכוונת לדון באילן גרוסמן ולא באף מנהל אחר. זה לא ראוי, מבזה ולא הוגן. זה לא מכבד אותנו ולא את ההורים. הוא עובד משרד החינוך ואנו לא רשאים לקבל החלטה. ההורים משני הצדדים יצאו במסכת מיילים שהיא בושה וחרפה".
בקרב חברי המועצה הדעות היו חלוקות, חלקם סברו שאין זה מתפקידה של המועצה לדון בנושא וחלק סברו כי יש לתת להורים להשמיע את דברם.

בסופו של דבר הוחלט כי נציגת ההורים, עו"ד דפנה הולץ לכנר, ממובילות מאבק ההורים, תאמר את דבר ההורים במשך 3 דקות. היא החלה את דבריה אבל כאשר אמרה כי ראש העירייה הודיע לאותה קבוצת ההורים שהוא ממתין לראות את ממצאי בדיקת משרד החינוך ולפיהם הוא יפעל, קטעה אותה אבין ואמרה שהדברים לא נכונים.
"אני ישבתי באותה ישיבה עם ראש העירייה ומעולם לא יצאו המשפטים שאת אמרת כאן והוא יכול לתבוע אותך דיבה", אמרה אבין. הולץ לכנר הוסיפה כי הנושא כאן הוא התנהלות ראש העירייה נוכח משבר הקשור למנהל, משפט שנתן את האות להתפרצות קולנית מצד מספר חברי מועצה.

לאחר מספר דקות של מהומה וויכוחים קולניים החליטה אבין לנעול את הישיבה למרות שזה היה רק הנושא הראשון בסדר היום המתוכנן. במשך דקות ארוכות נותרו כל הנוכחים בחדר וניהלו ביניהם ויכוחים.

מעבר לחוסר התמיכה של העירייה בגרוסמן, ההורים מביעים מורת רוח מהתנהלות "קבוצת הורים קטנה" שגרמה למנהל לעזוב.

אחת האמהות: "מאחורינו קבוצת הורים ענקית. ההורים המתנגדים מסתתרים מאחורי חיסיון. באנו לפה כדי שמישהו ישמע אותנו, אנחנו לא רוצים להרים ידיים. לא יכול להיות שקבוצה של 5% במקסימום מכתיבה ל-95% מההורים שרוצים מנהל ראוי. יש 304 בתי אב בקרית יערים. אולי רק 10 עד 15 מתנגדים למנהל".

ההורים דורשים גיבוי

עו"ד דפנה הולץ לכנר אמרה לאחר הישיבה ל" לוקאל": "בניגוד לגיבוי שנותנים למנהלים ראויים אחרים, במקרה שלנו זה לא ניתן. העירייה אמרה שאם יהיה דו"ח ראוי אז יגבו את אילן גרוסמן וזה לא קרה. יתכן ויש סיבות".

מדוע לדעתכם העירייה אינה מגבה אותו?

"אנחנו גם רוצים לדעת למה. אנחנו רוצים שראש העירייה ישב עם ההורים שהם רוב מוחלט שמרוצים מאופן התנהלותו של המנהל. איך יתכן שמערכת החינוך העירונית לא נותנת לו גיבוי ולא קוראת לו לחזור מהתפטרותו כאשר היא יודעת שההתפטרות נובעת מחוסר גיבוי עירוני. לזה צריכה להיות סיבה טובה. באנו לכאן לשמוע האם יש סיבות טובות".

יש לכם תחושה שהעירייה לא רוצה את גרוסמן?

"אני לא אוהבת לדבר על תחושות אלא על עובדות. העובדות הן שמדובר בקומץ קטן של הורים שלא פנה לועד ההורים המרכזי כדי להשמיע תלונות ולפתור, אלא ישר פנה לראש העירייה ונשמע אצלו. עובדה נוספת שידועה לנו היא שעמדת ההורים, שהיא הרוב, לא זכתה לכזאת אוזן קשבת אצל ראש העירייה. אנו מבינים גם שמנהל בית הספר לא זכה להישמע אצל ראש העירייה. מדוע? מה עומד מאחורי זה? ולמה כבר שנה שניה שמנהלים מתפטרים וראש העירייה לא נותן גיבוי להנהלה טובה? הדבר נראה רע".

מה אתם מצפים מהעירייה?

"שתהיה יציבות בבית הספר קרית יערים. שאם אין סיבות שלא לגבות את המנהל אז לקרוא לו לחזור מהתפטרותו כי זה מה שהמנהל רוצה, ואם לא אז שהעירייה תסביר למה. אנו מצפים מהעירייה לדאוג ליציבות בבית הספר ולא לאפשר לגורמי מיעוט כוחניים להשפיע על מערכת החינוך העירונית".

מהעירייה נמסר: לעיריית רמת-השרון יש מדיניות של דלת פתוחה להורים בכל דבר ועניין. צר לנו, כי מספר הורים בחרו להגיע לישיבת המועצה ולהציף בעיני כל, נושא רגיש מאין כמותו- התפטרותו של מנהל ביה"ס, תוך התעלמות מוחלטת מצנעת הפרט והרגישות המתבקשת מההליך. העירייה נמצאת תמיד בקשר ישיר עם ההורים במטרה לסייע לפתרון הנושא ותמשיך לנהל קשר ישיר מולם גם בעתיד.


sharony@local.co.il