Local חדשות
ספי ריבלין
שחקן, קומיקאי וענק תרבות עליו גדלנו - ספי ריבלין, נפטר בגיל 66 ממחלת הסרטן
צילום: עידן גרוס, אבי קקון

השחקן ספי ריבלין הלך לעולמו

ספי ריבלין, חתן פרס האקדמיה לטלוויזיה ופרס מסך הזהב על מפעל חיים הלך לעולמו בגיל 66, לאחר מאבק עיקש במחלת הסרטן

עולם התרבות הישראלי איבד הערב (שלישי) את אחד מיקירי בניו- השחקן והקומיקאי ספי ריבלין, שהלך לעולמו בגיל 66, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. ריבלין, תושב נחלת יהודה בראשון לציון, הותיר אחריו אישה ארבעה ילדים ונכדים.

יוסף (ספי) ריבלין נולד ב-7 בנובמבר 1947 בשכונת נחלת יהודה. אביו, ליפא, היה חבר ברית הציונים הרוויזיוניסטים ברוסיה ומפקד האצ"ל בראשון לציון. ריבלין שיחק בקבוצות הכדורגל לילדים, נוער ובוגרים של הפועל ראשון לציון.

למד משחק ב"בית צבי" והחל את דרכו המקצועית בהצגה "משרתם של שני אדונים" של תיאטרון החאן, בבימוי מייקל אלפרדס, עליה היה מועמד לפרס כינור דוד ובהצגה "ערוגות החשק" בתיאטרון בימות לצד טוביה צפיר ורבקה מיכאלי. בשנת 1976 שיחק לצד אברהם מור במחזמר מסעות בנימין השלישי פרי עטה של נעמי שמר. המחזמר עצמו לא הצליח מבחינה מסחרית, אולם שיריו, ("שלג על עירי", "שירת העשבים", "סימן שעוד לא הגענו" ועוד) כן זכו לפרסום רחב.‏ ריבלין העלה גם את מופעי הקומדיה "אגדות האחים גרימברג" מאת דני רווה ואת המופע רב המכר "אישתי ברירת קנס". בשנת 1997 העלה ריבלין מופע יחיד בשם "זיכרונות מפפריקה" בשיתוף עם התיאטרון העממי א. דשא (פשנל) ויוכלמן-אשר הפקות. בשנת 2002 שיחק במחזמר "שלגייה". בשנת 2007 שיחק בהצגה "כלוב העליזים" לצדו של ישראל פוליאקוב. החל בספטמבר 2010 חזר ריבלין להופיע בתיאטרון, בהצגה "גיבורים" בהבימה, עם יוסי פולק ואהרון אלמוג. בנוסף ריבלין השתתף בשני פסטיגלים. ב-1989 בו הנחה את הפסטיגל לצד ציפי שביט וחנה לסלאו, ובפסטיגל 1993 הנחה לצד חני נחמיאס.

ריבלין החל בקריירה בטלוויזיה לאחר שמוטי קירשנבאום צירף אותו לתכנית הסאטירה "ניקוי ראש" בהמלצתו של טוביה צפיר. משנת 1975 עד 1981 שיחק עם שלמה ניצן וציפי מור בתכנית הילדים של הטלוויזיה החינוכית "רגע עם דודלי", שם גילם את דמותו הפרועה של "פיסטוק". לאחר שצילומי התוכנית הסתיימו הופיע יחד עם ציפי מור בתוכנית "בבית של פיסטוק" שבה גילם את הדמות הראשית. השתתף בתפקיד "סולו" בתוכנית "סולו" שעסקה בכלי המוזיקה השונים. בתכנית "זהו זה" הגיש ריבלין סדרה של פינות חידה קבועות, שברובן הוא שיחק לצד שולה חן. המפורסמות שבפינות אלה הן הפינה הלשונית בה ריבלין וחן שיחקו שני שכנים המתווכחים על המרפסת, "נח רב-מוח" - בלש הלבוש כמו שרלוק הולמס ו-"מוקש" - בהשראת תכנית הראיונות "מוקד"‏ בה גילם תפקיד כפול: ספי גאון ויוסף עילוי. ריבלין הנחה גם שעשועון ילדים טלוויזיוני "שניים בראש אחד" לצדו של הפנטומימאי חנוך רוזן (שהופיע כדמות בשם "פנטו").

בשנת 1985 שיחק ריבלין תפקיד מרכזי, לצד ג'וליאן שגרן במיני-סדרה הקומית "התזמורת". שגרן שיחק את מנצח התזמורת וריבלין את עוזרו האישי. למיני סידרה היו עשרה פרקים והשתתפו בה שחקנים מובילים כמו ישראל גוריון, מיקי קם, רולנדה שגרן, מוני מושונוב, מוסקו אלקלעי, גידי גוב שהסכימו להופיע בה כניצבים. התוכנית זכתה בפרס "ורד הזהב" בתחרות במונטרה שבשווייץ.

בשנים 1987–1988 השתתף בתכנית הילדים המצליחה הופה היי, שם הוא גילם תפקידים שונים (כגון: טרזן הישראלי, ספי לוקס רופא העיניים, כבאי ראשון שמשון ועוד.), ובנוסף הופיע יחד אתם ועם עירית ענבי במופע של הופה היי. בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים הגיש לצד אבי אתגר את "מוצ"ש" בה גילם את המלצר הארגנטינאי עמנואל וכן דמויות נוספות שהמפורסמת בהן היא יוסהההף - בעל שאשתו (השחקנית יעל עמית) עושה בו כרצונה ומאמללת את חייו.

בשנת 1990 השתתף בתוכנית הילדים "ציפי בלי הפסקה" לצידה של ציפי שביט וגילם שם את שבתאי השרת ואת אדריאן המוכר של הקיוסק.

לאחר עליית ערוץ 2 החדש לאוויר, כיכב ריבלין בתכניות הטלוויזיה "איצ'ה" (1994–1997), שזכתה להצלחה רבה, ו"ספי" (1998–1999), שלמעשה היו דומות לסדרות אחרות בעולם - "ארצ'י באנקר" ו"מיסטר בין" בהתאמה.

בשנות התשעים המאוחרות השתתף בשתי תוכניות של ערוץ הספורט על כדורגל אנגלי, "מסע הקסם המסתורי" עם אבי מלר ו"אימפריית הדשא" עם מודי בר און. בנוסף, היה חבר בפאנל "הדקה ה-91", תכנית הכדורגל עם יורם ארבל ששודרה בערוץ 2.

מסוף שנות השמונים ובאמצע שנות התשעים ריבלין השתתף בפרסומות של הגרלת הלוטו של מפעל הפיס.
בשנת 2002 השתתף בתוכנית "אופסייד" בערוץ הספורט, בה הופיע בחיקויים של דמויות מעולם הכדורגל.
ב-2005-2006 הנחה את תוכנית האירוח "בא רגוע" בערוץ 1, השתתף כשחקן אורח בתוכנית הבידור "הרצועה". ב-2006 הופיע בסדרה "אלביס".

ריבלין הופיע בסרטים "רק היום" (1976), "השועל בלול התרנגולות" (1978), "חסמבה ושודדי הסוסים" (1985) (בתפקיד אלימלך זורקין) ,"השיגעון הגדול" (1986) (תפקיד ראשי), ו"אחד באפריל" (1989) (לצד ציפי שביט). כמו כן שיחק בסרט "הסודות" (2007) בבימויו של אבי נשר.

ריבלין שיחק בתכנית הסאטירה "ניקוי ראש" - תוכנית שהייתה לה השפעה פוליטית חזקה. הוא אף השתתף בתשדירי תעמולת בחירות לכנסת. דוגמה לכך היא השתתפותו בתשדירי הליכוד בתפקיד קומי במערכת הבחירות לכנסת העשירית ב-1981 במספר מערכונים שאת חלקם אף כתב. יש הטוענים שתרם רבות להצלחת המפלגה בבחירות. בבחירות 1984 השתתף בתשדירי הליכוד אל מול שלישיית הגשש החיוור, אשר ייצגו את המערך. מתשדירים אלו זכורים במיוחד המונולוגים "כן ולא" שלעגו למועמד המערך, שמעון פרס.

בשנת 1998התמודד במקום השני ברשימת "ראשון 2000" למועצת העיר. הסיעה זכתה במנדט אחד בלבד, אך הוא נכנס למועצת בינואר 2003, עם היבחרו של מס' 1 ברשימה, חמי דורון, לכנסת השש עשרה וכיהן כחבר במועצת העיר באופוזיציה במשך פחות משנה. בבחירות למועצת העיר בשנת 2008 התמודד בשנית, וזאת במסגרת סיעת "פז" בראשות אסף דעבול, כמספר 2 ברשימה. הרשימה קיבלה 4 מנדטים במועצת העיר, וריבלין נבחר למועצת העיר. במשך כשנתיים היה חבר במועצת העיר והחזיק בתיק קשרי הקהילה העירוני.
ב-2008 התמודד בפריימריס לקביעת רשימת הליכוד לכנסת השמונה עשרה‏' אך לא השתבץ במקום ריאלי ברשימה.
ב-2013 הוענק לו תואר "יקיר העיר" ראשון לציון‏.

בשנת 1993 החל ריבלין לחוש בבעיות במיתרי הקול והחליט להופיע בטלוויזיה בלבד עד שיחוש טוב יותר. הוא נעדר מבימת התיאטרון למשך שבע שני. תוכנית הטלוויזיה שלו, "ספי", תוכננה כך שהוא יוכל להימנע מדיבור גם במהלך המשחק בה. בשנת 2007 חשף בתכנית "עובדה" כי לקה בסרטן הגרון וסיפר כי הוא עובר ניתוחים רבים ואינו מסוגל לעבוד כשחקן. בשנת 2008 התייחס ריבלין למחלה בראיון שנתן ליואב גינאיבתוכנית הטלוויזיה "לגעת ברוח. בשנת 2010, לאחר שנה של טיפולים כימותרפיים הצהיר ריבלין שהחלים מהסרטן. בראיון למהדורת "חדשות 10" הוא סיפר על תהליך ההחלמה הקשה ועל השאיפה שלו שהסיפור האישי יהווה השראה לאחרים שסובלים ממחלת הסרטן. לאחר שמחלתו חזרה הוא עבר בספטמבר 2012 ניתוח בגרונו שבעקבותיו איבד לחלוטין את קולו.
בינואר 2013 קיבל את אות יקיר ראשון לציון.

המידע מתוך ויקיפדיה