Local נדלן
ניסים אחיעזרא
ניסים אחיעזרא, "קיפאון גורר קיפאון"
צילום: יח"צ

קבלנים לכחלון: קיפאון גורר קיפאון

בעקבות נתוני הלמ"ס המעידים על ירידה במספר הדירות שבנייתן החלה, אומרים הקבלנים כי הממשלה חייבת להתעשת ולהתחיל לטפל בכל השוק ולא רק בפלח של 20% ממנו חשוב ככל שיהיה

נתוני הלמ"ס שפורסמו אתמול (שלישי) מעידים על כך שמספר הדירות שבנייתן החלה ירד ב-6.3% ב-12 חודשים, בעוד מספר הדירות שבנייתן הסתיימה עלה בתקופה זו ב-18.6%. בתגובה לנתונים קוראים הקבלנים שלר האוצר להתעשת ולהתחיל לטפל בשוק כולו

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ " קיפאון גורר קיפאון, היום אנחנו מתחילים לראות את הנזק שעושה תכנית מחיר למשתכן לשוק הבניה. מצד אחד התחלות הבניה במחיר למשתכן מועטות בגלל שהממשלה הגרילה דירות שייקח עוד זמן רב עד שתחל הבניה שלהן היות והן על קרקעות שאינן בשלות לבניה, ואנו כבר רואים שהזוגות הצעירים מתקוממים ואפילו לא נרשמים להגרלות. מצד שני גם היוזמה הפרטית נפגעה. בגלל הקיפאון המלאכותי שנוצר בשוק, גם לדירות חדשות וגם לדירות יד שניה, ומאחר ואין קרקעות לבניה בשוק החופשי, ליזמים אין כדאיות לצאת עכשיו עם פרויקטים חדשים לקהל הרחב"

לדברי רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק "הנתונים אינם מפתיעים. פרויקטי מחיר למשתכן מתקדמים לאט בשל בירוקרטיה ובעיות תיכנוניות, אין מכרזים לפרויקטים לשוק החופשי, הקרקעות הפרטיות יקרות ופרויקטי התחדשות עירונית תקועים. אז מה נשאר? ברור שתהיה ירידה התחלות בנייה. הפרויקטים שיוצאים עכשיו הם פרויקטים שהתכנון שלהם החל לפני מספר שנים. הממשלה חייבת להתעשת ולהתחיל לטפל בכל השוק ולא רק בפלח של 20% ממנו חשוב ככל שהיה".

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון "מה שהיה הוא מה שיהיה. המדינה הושיבה את הרוכשים על הגדר, והירידה במכירות גורמת לכך שהקבלנים לא יכולים להוציא לשיווק ולהתחיל בבניה של שלבים נוספים בפרויקטים, משום שכל עוד שאין מכירות בשלב הראשון של הפרויקט הם לא יוכלו לקבל ליווי בנקאי לשלב הבא. מבחינת פרויקטים רגילים חדשים בוודאי שאין על מה לדבר היות ובשנתיים האחרונות המדינה שיווקה קרקעות רק במסגרת מחיר למשתכן. היות ורוב הקרקעות ששווקו במסגרת מכרזים של מחיר למשתכן עדיין אינן מוכנות לבניה, התוצאה בפועל היא צניחה דרמטית בהתחלות הבניה"

המלחמה במשקיעים הורידה את התחלות הבנייהאוהד סבן, סמנכ"ל דונה מסביר כי מגמת הירידה של התחלות בבנייה הייתה צפויה לאור פעילות הממשלה להוצאת המשקיעים מהשוק. מס הרכישה הגבוה שהוטל על משקיעים שהיוו חלק ניכר מרוכשי הדירות בפרויקטים בכל רחבי הארץ , לצד האיומים במס דירה שלישית הקטינו את הביקושים לדירות בשוק החופשי והתוצאה היא שהיזמים זהירים יותר ומתחילים פרויקטים בקצב איטי יותר ובשלביות רבה יותר.

כמו כן, תוכנית מחיר למשתכן אולי מאפשרת הגרלת דירות בהנחה , אולם, בשטח הקרקעות ששווקו במסגרת התוכנית אינן מתוכננות ובחלקן עדיין לא החל פיתוח מה שאומר שיעברו שנתיים ואף יותר, מיום הזכייה במכרז ועד שהן יתורגמו להתחלות בניה בפועל. ניתן לראות את זה בערים כמו מודיעין, ראש העין וכרמי גת.

לדברי היזם אבי כראל "בשנה האחרונה אנחנו רואים ירידה מתמדת בהתחלות בנייה בדרום הארץ. מ-2700 יח"ד בתחילת השנה לכ-1700 כיום. גם בגמר בנייה יש ירידה עקבית מסוף 2016. הממשלה חייבת לטפל במצוקת הדיוק באזור הדרום. לא מספיק לדבר על הפרחת השממה והסכמי גג אלה גם לבצע אותם ומהר".

קבלנים מודאגים גם מהירידה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית: "אם הבירוקרטיה בהתחדשות העירונית תימשך אנחנו צפויים לראות צניחה חדה יותר בהתחלות הבנייה"

רו"ח אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס המתמחה בייזום ופיתוח פרויקטים של התחדשות עירונית, מסביר כי "אפילו בתחום ההתחדשות העירונית יש ירידה חדשה בהתחלות בנייה, ולכאורה אין לזה קשר למחיר למשתכן או לקרקעות זמינות. ברבעון השלישי נרשמה ירידה בהתחלות בנייה בתמ"א 38 הריסה ובנייה. הגורם לכך הן הרשויות המקומיות שמעכבות את כל הפרויקטים. הן מנהלות מאבק מול השלטון המרכזי על חשבון היזמים והתושבים שמבקשים לקדם במסגרת הזכויות שלהם התחדשות עירונית. אם ההתנהלות הזו תמשיך ולא יימצא פתרון, אנחנו נראה צניחה חדה עוד יותר בהתחלות בנייה בתחום, וזאת בניגוד להצהרות הממשלתיות כי יש להתייחס להתחדשות עירונית כאמצעי משמעותי לפתרון משבר הדיור"

אבי נאור, מנכ"ל ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, מסביר כי "הירידה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית צריכה לשמש תמרור אזהרה לקובעי המדיניות במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות. הנתונים, המצביעים על ירידה של כ-4% בהתחלות בנייה בתמ"א 38 הריסה ובנייה, צריכה להדאיג מאוד ומחייבת את קובעי המדיניות לבחון את הגורמים לכך. היזמים והתושבים לוחצים לקדם את הפרויקטים, אולם מנגד הבירוקרטיה רק מעכבת, מקשה ומייקרת את כל התהליך. איך ייתכן שלא מצליחים לקדם פרויקטים במקום שיש בו לרוב ביקוש, כדאיות כלכלית ורצון של כל הגורמים?"