Local נדלן
ישראל כץ פורמט חדש
השר ישראל כץ. יש לקבוע יעד
צילום: אתר הכנסת

"הקבלנים לא פראיירים"

שר התחבורה ישראל כץ השתתף בכנס מקצועי משותף להתאחדות בוני הארץ ולמשרד התחבורה. במסגרת הכנס עלתה לדיון הבעיה של בנייה ללא תשתיות תחבורה

"בתחום הדיור יש לקבוע יעד של דירות שרוצים לבנות בשנה, 150,000–200,000 דירות ואיפה הן יהיו, את השאר יש לתת לשוק הפרטי לעשות ליצור תחרות, לשחרר חסמים ולספק פועלים כי שתהיה הרבה בנייה המשק יצמח. כל השיטות של להפחית ביקושים באמצעות יצירת קיפאון מאוד בעייתית השוק פה מתוחכם הקבלנים לא פראיירים הם יודעים מתי לצאת לבנות ואף אחד לא בונה כדי להפסיד, במקביל יש לפתוח את השוק גם להשקעות מחו"ל ולמשקיעים לא צריך לעצור את השוק, לא צריך לצמצם את ההשקעות איפה שתהייה הרחבה של השוק ותחרות תהייה עשייה", דברים אילו אמר ביום רביעי האחרון (27.12.17) שר התחבורה וחבר קבינט הדיור, ישראל כץ בכנס מקצועי משותף להתאחדות בוני הארץ ומשרד התחבורה שנערך במודיעין.

רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ אמר לשר כי יש היום שינוי בשיח הציבורי שכולנו צריכים לקחת בחשבון. תושבי ישראל יוצאים לרחובות במחאת תשתיות. יש התארגנויות של אלפי תושבים מעשרות ערים בארץ שמתנגדים להמשך הבנייה ללא יצירת התשתיות התחבורתיות המתאימות. לדברי בריק, "אנשים לא מסתפקים בדיור מוזל, ובצדק, הם רוצים כבישים, מחלפים, בתי ספר וגני ילדים. הם משלמים את כל מה שיש להם ומה שאין להם על דירה חדשה והם דורשים גם איכות חיים, הם לא רוצים לעמוד בפקק במשך שעות. המחאה הזו הולכת וצוברת תאוצה, לאחרונה אנחנו רואים ראשי רשויות עוצרים פרויקטים של מחיר למשתכן שכבר נכנסו להגרלות ומאיימים שלא יתנו היתרי בניה עד שלא יסללו כבישי גישה לפרויקטים".

בנושא זה ציין השר כץ, "אני יכול להרגיע ולומר כי בכל מקום שתוכננו ותוקצבו תשתיות לשכונות חדשות הן תהיינה מוכנות לפני המגורים. במקומות שבנו ללא קשר לתקצוב אנחנו נעשה את התשתיות תוך כדי תנועה אם תכננו את חריש כעיר חרדית בלי רכב פרטי ולא השקיעו בתקצוב תשתיות מתאימות לעיר שקמה היום אנחנו נכין את התשתיות תוך כדי תנועה".

בהמשך הכנס הציגו בריק ובכירי ההתאחדות את החסמים איתם מתמודדים קבלני התשתיות והבנייה החוזית, שגורמים לעיכובים בהקמת הפרויקטים.בריק ציין כי היום הקבלנים מתמודדים עם תכנון לקוי, מכרזים לא הגיוניים, זוכה במחיר הנמוך ביותר שבו ברור שלא יהיה רווח, ושכל שינוי קל בו יביא להפסד, חוזה עצמאי של כל מזמין עבודה במקום חוזה אחיד וברור, מכרז בלי טיפת אחריות של מזמין העבודה, רשויות שלא מדברות אחת עם השנייה ויוצרות כאוס - שמחסל את הקבלן, מחסור במנגנונים של ישוב סכסוכים ועוד ועוד. לדבריו, "עשרות חברות בעלות ותק וניסיון של עשרות שנים נמצאות במצב של סימן שאלה זה מצב בלתי נתפס כלכלית, ובמיוחד הוא לא הגיוני כי אלה שנים שבהן המדינה משקיעה הון עתק בבנייה ציבורית ותשתיות. אנחנו מדברים על מאות מיליארדי שקלים שהמטרה של כולנו היא שהם ינוהלו בצורה נכונה. ניהול נכון יתאפשר כאשר התכנון של הפרויקטים יהיה מיטבי, וימנע ככל האפשר שינויים בפרויקט בזמן הביצוע, אני מדבר על כך שהקבלים יבחרו גם על פי מדדי איכות ולא רק על פי המחיר הזול ביותר על מנת שלא יאלצו לחסוך על חשבון איכות הביצוע רק בשביל לשרוד, אני מדבר שאם יש סכסוך במהלך הביצוע הוא ייפתר במסגרת מנגנון לישוב סכסוכים ולא ישלח את הצדדים להתדיינות של שנים בבתי המשפט בזמן שהנהג הישראלי ממתין בפקק".

אשר גרין סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף בנייה חוזית הזהיר מפני הסכמי הגג. לדבריו, "ממשלת ישראל מעבירה ותעביר בשנים הבאות עשרות מיליארדי שקלים לרשויות המקומיות במסגרת הסכמי הגג לטובת קידום של פרויקטים של פיתוח, תשתיות ומבני ציבור... מרבית הרשויות המקומיות והחברות כלכליות אינן יודעות כיצד לנהל את התקציבים העצומים האלו ואת ההתקשרויות עם הקבלנים".

יעקב בלינשטיין משנה למנכ"ל משרד התחבורה, ציין בכנס כי "שנת 2017 תהיה שנת שיא בהשקעה בתשתיות. במידה והיום ועדת הכספים תתכנס ותאשר את ההפניות התקציביות האחרונות הרי שבסוף שנת 2017 נבצע שיא של 12.5 מיליארד שקלים במזומן, מיליארד וחצי שקלים יותר משנה שעברה. מדובר בקפיצת מדרגה בהשוואה לשנים קודמות ובכוונתנו לשמור על מגמה זו".

הילה חדד סגנית לסמנכ"ל תשתיות משרד התחבורה ציינה בכנס כי אחד הגורמים המעכבים בפרויקטי תשתיות הינו חוסר תאום תשתיות בין הגופים השונים. "התשתית במדינה הולכת ומצטופפת בכל מטר עוברים קווי תקשורת, גז, מים ועוד.... התאום בין כל הגופים הוא מפרך וכרוך בבירוקרטיה סבוכה ואם לא נפתור את הבעיה הזו הפרויקטים הגדולים לא יבוצעו".